بنياد مسيحي ايرانيان
new

صالحی: برای افزایش غنی‌سازی آماده‌ایم و فقط فرمانده باید دستور بدهد

 

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که ایران برای غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم آماده است و تنها منتظر “دستور فرمانده” است تا “ماشه” را بکشد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان بازگشت ایران به تعهداتش در چارچوب برجام است.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در یک برنامه تلویزیونی از آمادگی برای شروع غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد سخن گفت.
صالحی با حضور در برنامه “قرار قاسم” در شبکه ۵ سیما، تصریح کرد: «ما سرباز نظام هستیم و دستمان روی ماشه است؛ فرمانده باید دستور بدهد. ما خیلی سریع می توانیم کار را شروع کنیم».
صالحی درباره شروع تولید اورانیوم با غلظت ۲۰درصدی توضیح داد: «نامه‌ای به نماینده جمهوری اسلامی در وین داده‌ایم که تسلیم آژانس بشود. بازرسان بیایند فک پلمپ کنند. تحت نظارت آژانس در آینده نزدیک باید کپسول گاز اورانیوم را تعویض کنیم».
این در شرایطی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است که از برنامه خود برای “غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد” دست بردارد و به تعهدات خود در چارچوب اجرای برجام برگردد.
خبرگزاری رویترز روز جمعه اول ژانویه ۲۰۲۱ با استناد به متن اطلاعیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد: «ایران به آژانس اطلاع داده که بر اساس مصوبه قانونی اخیر مجلس کشور سازمان انرژی اتمی ایران قصد دارد در سایت غنی‌سازی فردو اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد تولید کند».
مجلس شورای اسلامی یک ماه پیش و بعد از کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، “دانشمند هسته‌ای”، کلیات طرح “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران” را به تصویب رساند که بر اساس آن، برخی تعهدات هسته‌ای ایران کاهش و روند غنی‌سازی افزایش می‌یابد.
در این طرح از دولت حسن روحانی خواسته شده است که برنامه تولید اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۲۰ درصد فعال شود.
“خدمات” سردار قاسم سلیمانی
در برنامه تلویزیونی یادشده، که برای بزرگداشت قاسم سلیمانی برگزار شده بود، صالحی در ستایش از فعالیت‌های برون‌مرزی سلیمانی او را “اسوه مبارزه” خواند و از فعالیت‌های او “در کشورهای عربی از جمله مصر و لیبی و تونس و بویژه سوریه” ستایش کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در همین راستا تصریح کرد: «رهبر سوریه، بشار اسد هم رهبری مقاوم و معتقد بود، اما اگر کمک جمهوری اسلامی نبود، در شرایط سخت و دشواری قرار می گرفت».
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »