بنياد مسيحي ايرانيان
new

شهرهای هوشمند ژاپن؛ فن‌آوری در خدمت جامعه هوشمند انسان‌محور

در سرتاسر جهان، شهرهای هوشمند برای افزایش کارایی اغلب بر فن‌آوری متمرکز هستند، اما برای توسعه اجتماعی چه باید کرد؟‌

در ژاپن، برنامه‌هایی برای ایجاد نوع جدیدی از جامعه هوشمند انسان محور وجود دارد که آنها آنرا «جامعه ۵.۰» می نامند. به برنامه دانش و فن خوش آمدید، ما از دو شهر ژاپن بازدید کرده‌ایم که آخرین فن‌آوری‌ها را برای حل مشکلات موجود و بهبود رفاه مردم بکار گرفته‌اند.

آیزوواکاماتسو یک شهر تاریخی سامورایی در استان فوکوشیما است. این شهر ۱۱۸ هزار نفر جمعیت دارد و محل آزمایش پروژه توسعه اجتماعی مبتنی بر فن‌آوری است.

در این مرکز نوآوری، طیف وسیعی از شرکا در حال توسعه «پلتفرم شهر هوشمند» هستند، مدلی که امیدوارند بتوانند آن را برای بقیه ژاپن و فراتر از آن استفاده کنند.

این پلتفرم داده‌ها را از ابزارهای متصل به اینترنت مانند پرداخت از طریق تلفن همراه یا داده‌های مصرف برق خانگی را برای به اشتراک گذاشتن با دولت‌ها، صنایع و دانشگاه‌ها، جمع‌آوری می کند. این داده‌‌ها بعنوان پایه‌ای برای ایجاد انوع خدمات شهری هوشمند بکار می رود از جمله کاهش هزینه‌های آب و برق، اجازه دادن به والدین و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها برای نظارت بر پیشرفت مدرسه کوکان، یا به روزرسانی فعالیت برف روبی خیابان‌ها.

ناکامورا شوجیرو، از مرکز نوآوری در فوکوشیما می گوید: «شهروندان داده‌های خود را از طریق سامانه‌ای به نام «انتخاب» ارائه می کنند. مثلا به عنوان بخشی از یک پروژه مراقبت‌های بهداشتی، اطلاعات حیاتی شخصی شما یا داده‌های بیمارستانی را می توان به منطقه ارسال کرد. این اطلاعات سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و فرد می تواند توصیه ‌هایی برای سالم ماندن دریافت کند.»

سامانه «انتخاب» به این معنی است که شهروندان باید برای ارائه اطلاعات خود رضایت دهند. در این سامانه افراد محلی می توانند هر مقدار از اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند. هر چه اطلاعات بیشتری به اشتراک گذاشته شود، خدمات متناسب تر می شود و هر چه رضایت افراد بیشتر باشد تاثیر بیشتر در جامعه خواهد داشت.

بعنوان مثال، یک فرد موافقت کرده که اطلاعات ضبط شده ساعت هوشمندش را به عنوان بخشی از یک طرح آزمایشی مراقبت های بهداشتی به اشتراک بگذارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »