بنياد مسيحي ايرانيان
new

شهردار شدن زاکانی؛ تکذیب و تایید تلویحی چمران

۱۲ نفر در رای‌گیری مقدماتی به علیرضا زاکانی رای داده‌اند که مهدی چمران جزء آنها نیست. رئیس شورای شهر تهران می‌گوید انتخاب زاکانی هنوز قعطی و قانونی نیست. چمران هم‌زمان تغییر در “آرای استمزاجی” را بعید دانسته است.
مراسم تحلیف اعضای شورای شهر ششم صبح پنجشنبه ۱۴مرداد و یک روز پس از انتخاب هیات رئیسه برگزار شد. مهدی چمران رئیس و پرویز سروری، نایب رئیس شورا شده‌اند.
در همان جلسه نخست، رای‌گیری برای انتخاب شهردار تهران نیز انجام گرفت. در حالی که رسانه‌های داخلی ایران، از انتخاب نامزد انصرافی در انتخابات ۱۴۰۰ به سمت شهرداری تهران خبر داده‌اند، مهدی چمران تاکید کرده که تصمیم‌گیری قانونی و نهایی در جلسه یکشنبه ۱۷ مرداد صورت می‌گیرد.
علیرضا زاکانی، محسن پیرهادی و مازیار حسینی سه کاندیدای اصلی برای تصدی این مقام بوده‌اند.
به گزارش “اعتماد آنلاین”، در نخستین دور رای‌گیری، زاکانی ۹ رای آورده، مازیار حسینی ۸ رای و محسن پیرهادی ۳ رای آورده بودند. در دور نهایی حامیان پیرهادی به زاکانی رای دادند و آرای او به ۱۲ نفر رسید.
رسانه‌های ایرانی فهرست رای‌دهندگان را نیز منتشر کرده‌اند. مهدی چمران، رئیس شورای شهر و نرجس سلیمانی از جمله کسانی هستند که به زاکانی رای نداده‌اند.
چمران با وجود تکذیب این انتخاب، به رسانه‌ها گفته است: «اسامی اعلام شده مربوط به رای گیری استمزاجی قبلی است. اما فکر نمی‌‌کنم رای تغییری کند.»
زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌ها و نماینده مردم قم در دوره یازدهم مجلس بود و برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری از نمایندگی استعفا داد. او ۵۶ سال دارد، در رشته پزشکی هسته‌ای تحصیل کرده و سوابقی چون مسئولیت سازمان بسیج دانشجویی، دبیرکلی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی را در چنته دارد. یک شهرت زاکانی، موضع‌گیری‌های تند وجنجالی با ادبیات تهاجمی است. او که خودش نهایتا به نفع رئیسی از انتخابات ۱۴۰۰ کنار کشید و عملا کاندیدایی پوششی بود، در مناظره‌ها عبدالناصر همتی را “روکشی” خواند.
کرسی‌های شورای ششم یک دست در اختیار اصولگرایان قرار گرفته است.
مهدی چمران در دوره دوم و سوم هم رئیس شورای شهر بود و در دوره چهارم نیز سه سال بر این مسند تکیه داشت. او در شهریور ۱۳۹۵ متهم شد که همراه با محمدباقر قالیباف‌، شهردار وقت و رئیس کنونی مجلس، املاک شهرداری را با تخفیف‌های کلان به شماری از مدیران دولتی، نظامی و مقامات ارشد شهری داده‌ است. این پرونده که به “املاک نجومی” شهرت یافت، جنجال زیادی به پا کرد و به پیگرد یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار افشاگر انجامید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »