بنياد مسيحي ايرانيان
new

شمار سربازان آمریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافت

ایالات متحده همان گونه که اعلام کرده بود، از حضور نظامی خود در افغانستان کاسته است. چند روز پیش از پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، شمار سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافت.
تا پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بیش از چند روز باقی نمانده است، اما فعالیت‌های دولت او در اتخاذ تصمیمات جدید و اجرای تصمیم‌هایی که پیشتر گرفته شده، ادامه می‌دهد.
وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) جمعه ۲۶ دی ماه (۱۵ ژانویه) اعلام کرد که شمار سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان پنج روز پیش از پایان ریاست جمهوری ترامپ از ۴۵۰۰ نفر به ۲۵۰۰ کاهش یافته است.
این کمترین شمار سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان از آغاز حمله و بروز جنگ و درگیری در این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی است.
به گفته مقامات وزارت دفاع آمریکا این کشور با این اقدام گامی دیگر به پایان حضور نظامی خود در افغانستان نزدیک شده است؛ حضوری که نزدیک به دو دهه از شروع آن می‌گذرد.
پنتاگون در اواسط ماه نوامبر سال گذشته اعلام کرده بود که تا تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی ۲۰۰۰ سرباز خود را از افغانستان و همچنین ۵۰۰ تن از نیروهای خود را از عراق خارج خواهد کرد.
شمار سربازان آمریکایی که در عراق مستقر هستند نیز با توجه به این تصمیم به ۲۵۰۰ نفر کاهش داده شده است.
نمایی از ساختمان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)
وزارت دفاع ایالات متحده در اعلامیه‌ای که در ارتباط با کاهش شمار نیروهای خود در افغانستان منتشر کرده، تصریح نموده است، روند صلحی که از سوی خود افغان‌ها به جریان افتاده، باید به راه حلی سیاسی برای پایان درگیری و “برقراری آتش‌بس کامل و پایدار” بینجامد.
بنا بر اظهارات مقامات پنتاگون حضور ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان کافی است تا “امینت آمریکا و همچنین حفظ مصالح ایالات متحده تضمین شود”.
وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که به همراهی دیگر کشورهای عضو پیمان ناتو همچنان به عملیات ضدتروریستی خود در افغانستان و همچنین آموزش نیروهای امنیتی در این کشور ادامه خواهد داد.
در حال حاضر در قطر مذاکرات صلح میان دولت مرکزی افغانستان و نمایندگان طالبان جریان دارد. پیش از این مذاکرات گفت‌وگوهایی میان مقامات آمریکا و طالبان انجام گرفته و توافقی بین دو طرف حاصل شده بود.
طبق این توافق قرار است که آمریکا نیروهای خود را تا اواسط سال ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کند. طالبان در مقابل وعده داده بود که از فعالیت‌های خشونت‌آمیز خود دست بکشد.
این در حالی است که افغانستان در این اواخر شاهد حملات و سوءقصدهای زیادی بوده است؛ سوءقصد‌هایی که بیش از همه علیه سیاستمداران بنام، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشری در این کشور انجام گرفته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »