بنياد مسيحي ايرانيان
new

سیگارهای الکترونیکی روده‌ها را ملتهب می‌کند

تحقیقات جدیدمحققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد مواد شیمیایی موجود در سیگارهای الکترونیکیباعث تخریب سد روده و بروز التهاب در سراسر بدن می‌شود.

به گزارش مدیکال‌اکسپرس؛ در این مطالعه که نتایج آن در مجله iScience به چاپ رسیده، محققان دریافتند که مصرف سیگارهای الکترونیکی منجر به نشت روده می‌شود که در نتیجه آن میکروب‌ها و سایر مولکول‌ها از روده خارج می‌شوند و التهاب مزمن ایجاد می‌کنند. چنین التهابی می‌تواند به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری التهابی روده، زوال عقل، برخی سرطان‌ها، تصلب شرایین، فیبروز کبدی، دیابت و آرتروز منجر شود.

به گفته محققان، دو ماده شیمیایی پروپیلن گلیکول و گلیسرول یا گلیسیرین که در سیگارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، باعث بروز التهاب در روده‌ها می‌شوند. هنگام گرم شدن این دو ماده شیمیایی، بخارهایی ایجاد می‌شود که بیشترین آسیب را به بدن وارد می‌کنند و متاسفانه هیچ مقرراتی تاکنون برای پیشگیری از استفاده از آنها وضع نشده است.

این نخستین پژوهشی است که نشان می‌‌دهد قرار گرفتن در معرض سیگارهای الکترونیکی چگونه موجب افزایش حساسیت روده نسبت به عفونت‌‌های باکتریایی می‌‌شود و التهاب مزمن را پدید می‌‌آورد.

به گفته محققان، در صورت حذف این مواد شیمیایی از سیگارهای الکترونیکی، آسیب وارد شده به روده ممکن است برگشت‌پذیر باشد، اما اثرات التهاب مزمن بر سایر اندام‌ها مانند قلب یا مغز برگشت ناپذیر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »