بنياد مسيحي ايرانيان
new

سومین دور مذاکرات هواپیمای اوکراینی؛ «امیدواریم ایران این بار با پاسخ‌های مشخص بیاید»

یک هیئت ۱۲ نفره از وزارت خارجه و وزارت راه و شهرسازی ایران، دادستانی نظامی تهران، ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان هواپیمایی کشوری و دفتر ریاست‌ جمهوری روز سه‌شنبه برای شرکت در دور سوم مذاکرات دربارهٔ پروندهٔ پرواز ۷۵۲ وارد کی‌یف شدند.
یوگنی ینین، معاون وزیر خارجهٔ اوکراین، در مصاحبهٔ اختصاصی با رادیوفردا گفت صادقانه امیدواریم هیئت ایرانی این بار با پاسخ‌های مشخص بیایند.
معاون وزیر خارجهٔ ایران که سرپرستی هیئت این کشور در کی‌یف را برعهده دارد مدعی‌ است به برخی از خانواده‌های جان‌باختگان غرامت پرداخت شد.
در این مذاکرات قرار است طی دو روز در چارچوب چند کارگروه حقوقی، نظامی و هوانوردی ابعاد مختلف این پرونده بررسی شود.
هواپیمای اوکراینی هفده ماه پیش با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۹ خدمهٔ اوکراینی و ۱۶۷ مسافر که اکثرشان با کانادا ارتباط داشتند جان باختند.
اوکراین و کانادا بارها ایران را متهم کرده‌اند که از همکاری سازنده سرباز زده و تاکنون توضیح قانع‌کننده‌ای دربارهٔ دلایل سرنگونی هواپیمای اوکراینی ارائه نکرده است.
تاکنون دو دور مذاکره – تابستان گذشته در کی‌یف و پاییز گذشته در تهران – برگزار شده و به گفتهٔ یوگنی ینین، سرپرست مذاکره‌کنندگان با ایران و معاون وزیر خارجهٔ اوکراین، وقفه طولانی در روند مذاکرات به آن دلیل بود که «منتظر بودیم طرف ایرانی به وعده‌هایی که در دور پیشین مذاکرات داده بود عمل کند».
همچنین گوندوز محمدوف، معاون دادستان کل اوکراین، روز چهارشنبه در توئیتر نوشت که او طی دو روز مذاکره بر تأیید رسمی تکمیل تحقیقات جنایی در ایران و توضیح دربارهٔ روند رسیدگی به این پرونده در دادگاه پافشاری خواهد کرد.
هیچ اطلاعی از هویت ده نفری که به گفتهٔ مسئولان ایرانی متهم این پرونده هستند تاکنون منتشر نشده، اما پیشتر به دادستان اوکراینی این پرونده در ایران گفته بودند این افراد با حداکثر مجازات سه سال زندان روبه‌رو هستند.
محسن بهاروند سرپرست هیئت مذاکره‌کنندگان ایرانی سه‌شنبه مقامات ایکائو سازمان هوانوردی بین‌المللی را از ابعاد بررسی فنی و کیفری این پرونده مطلع کرد.
این در حالی است که حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲ تأکید کرد هیچ‌کس حق ندارد بدون آگاهی خانواده‌ها در مسائل مربوط به این جنایت تصمیم‌گیری کند. او در توییتر نوشت باید بدانیم در جریان رایزنی‌های مسئولان ایرانی با ایکائو چه گذشت.
ایکائو گزارشی در این باره منتشر نکرد، اما برپایهٔ بیانیه سفارت ایران در اوکراین دبیرکل و رئیس شورای ایکائو از همکاری‌های مناسب و عزم جدی ایران برای تقویت ایمنی هوانوردی قدردانی کردند.
این در حالی است که اوکراین و کانادا همواره نتایج تحقیقات تهران دربارهٔ سرنگونی هواپیمای اوکراینی را قاطعانه رد کرده‌اند.
در بیانیهٔ سفارت ایران در اوکراین همچنین آمده معاون وزیر خارجهٔ ایران طی رایزنی با مسئولان ایکائو از دریافت غرامت توسط برخی خانواده‌های متأثر خبر داد.
دولت ایران قبلاً مصوب کرده بود ۱۵۰ هزار دلار به بازماندگان هر قربانی این پرواز پرداخت شود اما بسیاری از خانواده‌ها این پیشنهاد را رد کرده‌اند و اوکراین که به نمایندگی از کشورهای متأثر با ایران مذاکره می‌کند بارها گفته مبلغ غرامت باید طی مذاکره و با در نظر گرفتن شرایط سرنگونی پرواز ۷۵۲ و سطح همکاری ایران در این پرونده تعیین شود.
یوگنی ینین سرپرست هیئت مذاکره‌کنندگان با ایران به رادیوفردا گفت غرامت موضوع دور سوم مذاکرات نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »