بنياد مسيحي ايرانيان
new

سه نوکیش زندانی در ایران: این سرزمین روز به روز از نشانه های تنوع عقیدتی تهی می‌ شود

سه نوکیش مسیحی زندانی در زندان اوین با انتشار نامه‌ ای «علت بازداشت نوکیشان مسیحی در چهار دهه گذشته را مرتبط با حق برخورداری از مکانی برای عبادت جمعی به زبان فارسی» عنوان کردند.
در این نامه که به امضای بهنام اخلاقی، بابک حسین‌ زاده و صاحب فدایی، سه نوکیش مسیحی زندانی رسیده است، با اشاره به اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی مبنی بر به رسمیت شناختن مسیحیان ایرانی گفته‌ اند که «شکاف عمیق میان قوانین مکتوبه و عرصه عمل» موجب «نادیده گرفته شدن بسیاری از مسیحیان و حقوق اولیه» آنها می‌ شود.
در ادامه این نامه در حالی که یکی از حقوق مسیحیان «حق برخورداری از کلیسای رسمی و ساختمانی» است، آمده است: «در نتیجه نقض فاحش و گسترده‌ این حق شمار بسیار زیادی از مسیحیان در زندان‌ های سراسر ایران متحمل حبس‌ های طولانی‌ مدت شدند، شلاق خوردند و از حقوق اجتماعی محروم شدند.»
در این نامه همچنین از «پلمپ، تخریب و تغییر کاربری بسیاری از کلیساها در ایران از سوی حکومت» به‌ عنوان شواهدی نام برده شده که بر اساس آن «این سرزمین روز به روز بیشتر از نشانه‌ های تنوع عقیدتی تهی می‌ شود».
هرچند قانون اساسی جمهوری اسلامی، آئین مسیحیت را به رسمیت شناخته است، در سال‌ های گذشته مقام‌ های جمهوری اسلامی محدودیت‌ های گسترده‌ ای را برای اقلیت‌ های مذهبی در ایران اعمال کرده‌اند.
از زمان پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ تاکنون، دست‌ کم شش رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجویی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.
علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی نیز ممنوع است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.
هر از چندگاه نیز خبر بازداشت نوکیشان مسیحی و احکام صادره علیه آنها با اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی» و «تشکیل و اداره گروه‌ های خانگی» خبرساز می‌ شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »