بنياد مسيحي ايرانيان
new

سه زندانی سنی‌مذهب در ایران اعدام شدند

سه زندانی سنی‌مذهب به نام‌های حمید راست بالا، کبیر سعادت جهانی و محمدعلی آرایش در زندان وکیل‌آباد مشهد اعدام شدند. هر سه اعدامی اهل استان گلستان بوده‌اند.
هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از اعدام ناگهانی سه زندانی سنی‌مذهب در استان گلستان که محل سکونت ترکمن‌ها و بلوچ‌ها است خبر داده است.
این افراد به اتهام “بَغی از طریق عضویت در گروه سَلَفی حزب ‌الفرقان و عضویت در جبهه همبستگی ملی اهل‌ سنت ایران” اعدام شدند.
نسبت دادن اتهام عضویت در گروه “حزب الفرقان” به این شهروندان در حالی بوده است که به گفته این افراد، گروه مذکور از سال ۷۱ الی ۷۶ در ایران فعالیت داشته و اکثر این افراد طی این سال‌ها بصورت میانگین ۱۰ تا ۱۲ ساله بودند.
به نوشته هرانا اجرای ناگهانی حکم اعدام این افراد در شرایطی صورت گرفته است که خانواده آنان از ملاقات آخر محروم بوده‌اند.
هرانا قبلا در گزارشی از محکومیت این افراد به همراه شش تن دیگر به اعدام از بابت اتهام بغی توسط دادگاه انقلاب مشهد خبر داده بود.
هرانا پیش از این نوشته بود که این افراد روز چهارشنبه ۱۰ دی ماه به مکان نامعلومی منتقل شده بودند.
طبق گزارش هرانا، حمید راست بالا، کبیر سعادت جهانی و محمدعلی آرایش به همراه فرهاد شاکری، عیسی عیدمحمدی، حکیم عظیم گرگیج، تاج محمد خرمالی، عبدالرحمن گرگیج و حسین وارسته سلیمانی در سال ۱۳۹۴ توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۱۰ الی ۱۲ ماه در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد نگهداری شدند.
اغلب این افراد که از ترکمن‌ها و بلوچ‌های سنی‌مذهب هستند در روند دادرسی به وکیل منتخب دسترسی نداشته و از فرصت دفاع عادلانه در دادگاه نیز محروم بوده‌اند.
بازپرس اول پرونده‌ها قاضی حسن حیدری و بازپرس دوم این پرونده‌ها قاضی بازرگانی‌منش بوده است. یک منبع مطلع به هرانا گفته است حسن حیدری، بازپرس اول پرونده “شخصا آنان را با شلاق شکنجه و تهدید می‌کرده است.”
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
انتقاد عبدالحمید از “اعدام جوانان”
اعدام زندانیان سیاسی سنی‌مذهب اعتراض برخی روحانیان سنی کشور از جمله مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و حسن گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر استان گلستان را برانگیخته است.
عبدالحمید اخیرا از “اعدام جوانان” انتقاد کرد و گفت بسیاری از افرادی که در کشور اعدام شده‌اند جوان بودند. به گفته عبدالحمید این جوانان “قابل تغییر و اصلاح بودند و می‌شد با گرفتن تعهد و ضمانت و… آنان را آزاد کرد”.
امام جمعه اهل سنت زاهدان تاکید کرد “اعدام و حذف فیزیکی افراد تبعات بسیار خطرناکی برای کشور دارد”.
“عملی نشدن” وعده‌های روحانی در مورد اهل سنت
فشار به اهل سنت در ایران افزایش پیدا کرده و نارضایتی بین آنان روز به روز بیشتر می‌شود. منتقدان می‌گویند، تا کنون بسیاری از وعده‌های حسن روحانی به اهل سنت نیز عملی نشده و “دولت در تحقق مطالبات اهل‌سنت کوتاهی کرده است”.
شیوا قاسمی‌پور، سخنگوی فراکسیون اهل سنت در مجلس روز سه‌شنبه ۹ دی در نشست “فراکسیون اهل‌سنت مجلس” با جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور، علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اهل‌سنت، و امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، گفت دولت باید در اندک ‌عمر باقی‌مانده خود، به وعده‌های هشت‌ساله به‌ویژه در بحث “تصویب تدریس زبان مادری در مدارس و دانشگاه‌ها” و “برخورد با عاملین توهین به اهل‌سنت به‌ویژه در رسانه ملی”، جامه عمل بپوشاند.
جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور‌ وعده داده است که “مطالبات مطرح‌شده در جلسه آتی دولت مطرح” شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »