بنياد مسيحي ايرانيان
new

سه زندانی بلوچ در ایران اعدام شدند

دادگستری سیستان و بلوچستان از اعدام سه زندانی بلوچ در زندان زاهدان خبر داد. اتهام این افراد “اقدام ترویستی و شرورانه” اعلام شده است. اعدام‌‌شدگان گفته بودند که به دلیل “طرح مطالبات قومی” حکم اعدام گرفته‌اند.
رسانه‌های ایران بامداد یکشنبه ۱۴ دی (سوم ژانویه) از اعدام حسن دهواری، الیاس قلندرزهی به جرم “اقدامات تروریستی” و امید محمودزهی به جرم “اقدامات شرورانه و قتل” خبر دادند.
خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به نقل از روابط عمومی دادگستری سیستان و بلوچستان گزارش داده است که “دو تروریست بمب‌گذار و یکی از اشرار مسلح سیستان و بلوچستان” از منطقه خاش و سراوان بعد از طی “تشریفات قانونی” به دار آویخته شدند.
اعدام این افراد در حالی صورت گرفته است که محمدرضا فقیهی، وکیل مدافع حسن دهواری و الیاس قلندرزهی در مصاحبه با “امتداد نیوز” با اشاره به وجود اشکالات قضایی در روند دادرسی و صدور حکم، خواهان توقف “اجرای عجولانه حکم اعدام” موکلان خود شده بود.
وکیل پرونده یک روز پیش از اعدام به “امتداد” گفته بود که به دلیل اشکالات قضایی خواستار بازبینی پرونده شده و خطاب به مقامات قضائی گفته بود: «دست نگه دارید درخواست اعاده دادرسی داده‌ام.»
حسن دهواری و الیاس قلندرزهی روز جمعه ۱۲ دی برای اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان زاهدان منتقل شده بودند. فقیهی، وکیل مدافع زندانیان بعد از انتقال موکلان خود به قرنطینه زندان زاهدان هشدار داده بود که حکم در دست اجراست.
وکیل اعدام‌شدگان و خانواده آنان از مقامات قضائی خواسته بودند در اجرای حکم اعدام “درنگی صورت بگیرد”.
اعدام شدگان: به دلیل طرح مطالبات قومی اعدام می‌شویم
هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نوشته است دهواری و قلندرزهی “دو زندانی امنیتی” هستند و در ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ بازداشت و ۲۹ آذر ۱۳۹۵ به اعدام محکوم شدند. این دو متهم اما پیش از این با رد اتهامات، اعلام کرده بودند که صرفا به خاطر فعالیت سیاسی و طرح مطالبات اقوام و برای وادار کردن اعضای خانواده‌شان به بازگشت به کشور یا توقف فعالیت آنها، به گروگان گرفته شده و سپس به اعدام محکوم شده‌اند.
در روزهای اخیر چند زندانی اهل سنت در ایران اعدام شدند. دو روز پیش هم از اعدام ناگهانی سه زندانی سنی‌مذهب در استان گلستان که عموما محل سکونت ترکمن‌ها و بلوچ‌ها است، گزارش‌هایی منتشر شده بود.
این افراد به اتهام “بَغی از طریق عضویت در گروه سَلَفی حزب ‌الفرقان و عضویت در جبهه همبستگی ملی اهل‌ سنت ایران” اعدام شدند.
نسبت دادن اتهام عضویت در گروه “حزب الفرقان” به این شهروندان در حالی بوده است که گروه مذکور از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶ در ایران فعالیت داشته و اکثر متهمان در آن سال‌ها به طور میانگین ۱۰ تا ۱۲ ساله بوده‌اند.
اعدام زندانیان سیاسی سنی‌مذهب اعتراض روحانیان سنی ایران، از جمله مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و حسن گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر استان گلستان را برانگیخته است.
عبدالحمید اخیرا از “اعدام جوانان” انتقاد کرد و گفت “اعدام و حذف فیزیکی افراد تبعات بسیار خطرناکی برای کشور دارد”.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »