بنياد مسيحي ايرانيان
new

سهمیه‌های ورزش ایران در المپیک توکیو

نزدیک به ۱۰ هفته پیش از آغاز بازی‌های المپیک توکیو، ورزشکاران ایران در ۱۴ رشته ورزشی مجموعا ۶۰ سهمیه کسب کرده‌اند.

شمارش معکوس برای افتتاح بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۱ توکیو به عنوان بزرگترین رویداد ورزشی جهان در طول ۵ سال اخیر پس از المپیک ۲۰۱۶ ریو آغاز شده است. صحنه ورزش ایران نیز با هیجان و حساسیت خاص به این رقابت‌ها که از روز اول مرداد آغاز می‌شوند چشم دوخته است.

حدود ۱۰ هفته پیش از شروع المپیک ۲۰۲۱ توکیو، تعداد سهمیه‌های کسب شده توسط ورزشکاران ایرانی که زیر پرچم کشور ایران در این بازی‌ها حضور خواهند رفت، به ۶۰ عدد رسیده‌ است.

البته شایان ذکر است که در هفته‌های باقی‌مانده تا شروع المپیک توکیو، هنوز فرصت کسب سهمیه برای ورزشکاران ایران، به ویژه در کشتی فرنگی وجود دارد.

در میان این ۶۰ سهمیه، در کنار جوازهای انفرادی ورزشکاران، سهمیه‌های تیم‌های ورزشی ایران نیز را باید به حساب آورد. در ورزش‌های تیمی، تیم‌های ملی والیبال و بسکتبال ایران موفق به صعود به بازی‌های المپیک شده‌اند.

فهرست فعلی سهمیه‌های ورزش ایران برای حضور در المپیک ۲۰۲۱ توکیو از دو نوع مختلف تشکیل شده است؛ یک قسمت از آن حاوی سهمیه‌هایی است که به نام ورزش کشور ثبت شده‌ و قسمت دیگر آن نیز به طور انفرادی و به ورزشکاران مشخص اختصاص یافته است.

تیم‌های ملی والیبال و بسکتبال ایران هر کدام ۱۲ سهمیه را به عنوان تیم، تصاحب کرده‌اند.

کشتی آزاد ایران در همه ۶ وزن، موفق به کسب سهمیه شده است. کشتی فرنگی ایران نیز تاکنون در ۵ وزن، جواز حضور در المپیک را به دست یافته و هنوز از بخت تصاحب ششمین سهمیه نیز برخوردار است.

در رشته دوومیدانی، حسن تفتیان در ماده دو ۱۰۰ متر و احسان حدادی، برنده مدال نقره المپیک ۲۰۱۲ لندن در ماده پرتاب دیسک، برای ایران به میدان خواهند رفت.

در رشته  تیراندازی، ۶ سهمیه به مهیار صداقت، جواد فروغی، آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده، هانیه رستمیان و نجمه خدمتی تعلق یافته است.

در رشته کاراته، بهمن عسکری، سجاد گنج‌زاده یا ذبیح الله پورشیب، سارا بهمنیار و حمیده عباسعلی، ۴ عدد سهمیه ایران را خواهند داشت.

در شمشیربازی نیز مانند کاراته، ۴ “سهمیه کشوری” در اختیار کاروان ورزشی ایران است. در رشته تکواندو، آرمین هادی‌پور و میرهاشم حسینی، دارنده ۲ سهمیه ایران هستند.

دانیال شه‌بخش و شاهین موسوی دارنده ۲ سهمیه اکیپ ورزش ایران رشته بوکس هستند. در رشته  قایقرانی نیز علی آقامیرزایی در ماده کایاک و یک نفر از میان نازنین ملایی و بهمن نصیری در ماده روئینگ، با پیراهن تیم ملی ایران در المپیک توکیو حضور خواهند یافت.

ورزش ایران در رشته‌های دوچرخه سواری و تیراندازی با کمان نیز با  یک سهمیه که به نام کشور ثبت شده، “المپیکی” شده است.

نیما عالمیان، پدیده تنیس روی میز ایران نیز در حال حاضر تک سهمیه المپیک ایران در این رشته را در دست دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »