بنياد مسيحي ايرانيان
new

“سندرم هاوانا” گریبانگیر دیپلمات‌ های آمریکا در برلین

تعدادی از کارمندان سفارت آمریکا در برلین با علایم “سندروم هاوانا” روبرو شده و دو تن از آنها تحت مراقبت‌ های پزشکی قرار گرفته‌ اند. این سندروم با علایمی چون سردرد، تهوع و مشکل بینایی و شنوایی همراه است.
دولت آمریکا در حال بررسی موارد متعددی از یک عارضه ناشناخته در میان دیپلماتها و کارمندان سفارت این کشور در برلین است. به گزارش نشریه وال استریت ژورنال آمریکا و اشپیگل آلمان، حداقل دو تن از کارمندان سفارت آمریکا به دلیل بروز علایم مشابه “سندروم هاوانا” به مراقبت‌های پزشکی نیاز پیدا کرده‌اند.
شناخته‌شده‌ ترین علایم عارضه موسوم به “سندورم هاوانا” سردرد و حالت تهوعی است که هنوز دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد. مبتلایان به این سندروم ممکن است دچار سرگیجه، خستگی و نیز مشکل بینایی یا شنوایی نیز بشوند.
روزنامه وال استریت ژورنال از قول دیپلمات‌ های آمریکا نوشته که برخی از کسانی که دچار این سندروم شده‌اند، توانایی کار کردن ندارند. موارد اعلام شده در برلین، اولین نمونه از سندروم هاوانا در یکی از کشورهای عضو ناتوست که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند.
ردپای روسیه
دیپلمات‌های آمریکایی اذعان کرده‌ اند که در گذشته موارد مشابهی در سایر کشورهای اروپایی نیز وجود داشته است. برخی از قربانیان این سندروم مقامات سرویس‌ های امنیتی بودند که بیش از همه در ارتباط با روسیه کار می‌ کرده‌اند.
نکته جالب توجه اینجاست که بر اساس تحقیقات نشریه اشپیگل و پلتفرم سوئدی “Bellingcat” روسیه در حال کار بر روی روشی است که از طریق آن می‌ توان از راه دور امواج خطرناک را به سوی شخص هدف ارسال کرد. امواج رادیویی و صوتی می‌ توانند از طریق گوشی موبایل به شخص مورد نظر منتقل شوند.
اولین نمونه‌ های “سندروم هاوانا” پنج سال پیش در میان دیپلمات‌های آمریکایی و کانادایی مستقر در هاوانا، پایتخت کوبا مشاهده شد. از سال ۲۰۱۶ تا کنون دهها دیپلمات آمریکایی و کانادایی و نیز نزدیکان آنها در کوبا از عوارض این سندروم رنج می‌ برند.
بعد از آن مواردی نیز در چین، روسیه و خود ایالات متحده مشاهده شد. آخرین مورد دیده شده اخیرا در سفارت آمریکا در وین، پایتخت اتریش بود.
مقاماتی از دولت آمریکا در موارد پیشین ظن دست‌ داشتن ماموران امنیتی روسیه در حمله به کارمندان سفارت‌ های آمریکا را مطرح کرده بودند. اما ایوریل هینز، هماهنگ‌ کننده سرویس‌های امنیتی آمریکا اوایل ماه اوت اذعان کرد که دلیل اصلی سندروم هاوانا هنوز پیدا نشده است. او گفت بالاترین اولویت ایالات متحده این است که از تکرار چنین پیشامدهایی جلوگیری کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »