بنياد مسيحي ايرانيان
new

سفیر ایران در بغداد وساطت عراق بین تهران و ریاض را تایید کرد

سفیر جمهوری اسلامی در عراق می‌گوید ایران از هر تحرکی که به توسعه روابط و همکاری با کشورهای عربی، همسایه و منطقه منجر شود، حمایت می‌کند. عربستان و ایران هنوز رسما مذاکره و دیدار در بغداد را تایید نکرده‌اند.
ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا، از وساطت بغداد برای تنش‌زدایی بین کشورهای منطقه استقبال کرده و افزوده که ایران از هر تحرکی که منجر به توسعه روابط، همکاری‌ها و نزدیکی بین کشورهای عربی، همسایه و منطقه شود حمایت می‌کند و مشوق آن است.
مسجدی نسبت به پایان جنگ در یمن نیز ابراز امیدواری کرده است.
ایرنا به نقل از سفیر ایران در عراق نوشت: «جمهوری اسلامی از میانجی‌گری بغداد برای نزدیک کردن تهران به کشورهایی که با آنان دچار چالش شده‌ایم یا روابط با آنها به سردی گراییده است حمایت می‌کند و این موضوع به اطلاع مقامات عراقی هم رسیده است.»
یک روز پیش‌تر، سخنگوی وزارت خارجه ایران بی آن که دیدار مقامات ایران و عربستان در بغداد را تایید کند گفته بود: «ایران همواره از گفت‌وگو با پادشاهی سعودی استقبال کرده و این موضوع را به نفع مردم دو کشور می‌داند.»
این واکنشی بود به گزارش رویترز که با استناد به سخنان یک مقام ارشد ایران و دو منبع مطلع در منطقه، از انجام مذاکرات مستقیم بین تهران و ریاض در راستای کاهش تنش بین دو کشور خبر داده بود.
رویترز نوشت که این دیدار ۹ آوریل و در سطح مقامات پایین انجام گرفته است.
قبل از رویترز نیز روزنامه “فایننشال تایمز” از قول یکی از مقامات دو کشور نوشته بود که هدف از این مذاکرات، یافتن راه حلی برای جنگ یمن و تنش‌زدایی در مناسبات طرفین است.
مناسبات دیپلماتیک ایران و عربستان، شش سال قبل و پس از حمله به سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد، قطع شد.
این دو قدرت منطقه‌ای شیعی و سنی، در جنگ داخلی یمن نیز جانب یکی از طرفین منازعه را گرفته‌اند. تهران از شورشیان شیعی حوثی حمایت می‌کند و عربستان از نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور قانونی یمن. بر همین اساس جنگ یمن، جنگ نیابتی بین این دو رقیب منطقه‌ای نیز نامیده می‌شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »