بنياد مسيحي ايرانيان
new

سفر گروسی؛ صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام منتفی شد

 

قدرت‌های غربی اعلام کرده‌اند که بحث صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام را کنار می‌گذارند تا از تشدید تنش با تهران به امید از سرگیری مذاکرات احیای برجام اجتناب شود. واکنشی به تمدید نظارت‌ بر فعالیت‌‌های اتمی ایران.
سفر یک روزه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران با توافق بر سر حفظ دوربین‌های نظارتی و تعویض کارت‌های حافظه آنها همراه بود. در نخستین واکنش، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان، بحث صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس را منتفی اعلام کرده‌اند؛ با این چشم‌انداز که از سرگیری مذاکرات احیای برجام دستخوش تشدید تنش با تهران نشود.
این تصمیم در حالی گرفته شده که گروسی تصریح کرد که به او در تهران، هیچ قولی برای شفاف‌سازی پیرامون آثار اورانیوم در چند سایت اعلام نشده نداده‌اند. او در کنفرانسی خبری با اشاره به آثار اورانیوم در جایی که کارگاه قالیشویی معرفی شده گفت: «هیچ تعهدی به من داده نشد. آنچه گفتم این بود که به توضیح دولت جدید در این باره نیاز دارم.»
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که به زودی باز به به تهران می‌رود اما در باره تاریخ سفر و این که با چه کسانی ملاقات خواهد کرد، توضیحی نداد.
قرار بود ۳۵ عضو شورای حکام در هفته جاری قطعنامه احتمالی علیه ایران را بررسی کنند. علت امر، به انقضای مهلت تمدید اقدامات نظارتی و پاسخگو نبودن ایران به پرسش‌های بازرسان باز می‌گشت.
انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش‌تر در توییتی با استقبال از نتایج سفر گروسی به تهران نوشته بود: «این گامی مثبت به سوی کسب اطمینان از ماهیت برنامه هسته‌ای ایران است و فضایی برای دیپلماسی ایجاد می‌کند.»
در بیانیه مشترک آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران اعلام شده که طرفین مسائل را در فضایی سازنده و فنی بررسی خواهند کرد و دیدارهای متقابل را ادامه خواهند داد. طبق این بیانیه، بازرسان آژانس می‌توانند نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه آنها اقدام کنند. علاوه بر این، تاکید شده که کارت‌های حافظه تحت مهر و موم مشترک در ایران نگاهداری خواهند شد.
گروسی در کنفرانس خبری خود در وین تاکید کرد که هم‌چنان نگران پنهان‌کاری‌های ایران است و احتمال داد که حمله به مراکز کرج بخشی از اطلاعات نظارتی آژانس را نابود کرده باشد.
توافق هسته‌ای برجام به ایران اجازه می‌دهد که اورانیوم را برای مصارف غیرنظامی تا سقف ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی کند. طبق این توافق، ایران مجاز نیست بیش از ۲۰۳ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در اختیار داشته باشد. آژانس اما در تازه‌ترین گزارش خود یادآور شده که میزان اورانیوم غنی‌شده ایران با غلظت‌های متفاوت، چهار برابر سال‌های گذشته شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »