بنياد مسيحي ايرانيان
new

سریع‌‌ ترین ابررایانه هوش مصنوعی وارد می‌ شود

شرکت متا سریعترین ابَررایانه هوش مصنوعی جهان را ساخته است؛ ابررایانه‌ای که می‌ تواند انقلابی را در زمینه هوش مصنوعی در جهان ایجاد کند.
ابررایانه متا
نام ابررایانه جدید متا AI Research SuperCluster (RSC) است. این ابررایانه هر ثانیه میلیون‌ها عملیات را انجام می‌ دهد و برای توسعه متاوِرس، جهان جدید مجازی متا، لازم به نظر می‌ رسد.
تریلیون‌ها حالت توسط این ابررایانه انجام می‌شود و این توانایی بالا قدرت یادگیری ماشین را به‌ شدت افزایش می‌دهد.
این ابررایانه از نظر گرافیکی به شش هزار و هشتاد پردازنده‌ گرافیکی مجهز است و از ۱۷۵ پتابایت (معادل یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون گیگابایت) برای ذخیره‌ سازی استفاده می‌کند.
آنچه در مرحله اول متاورس مد نظر است، زندگی سه‌بعدی به وسیله عینک واقعیت افزوده است.
این رایانه قدرتمند کمک می‌ کند تا هوش مصنوعی متا بتواند به صدها زبان کار کند.
در مقابل، گوگل در حال توسعه ابررایانه‌های کوانتومی برای توسعه هوش مصنوعی خود است.
شرکت آی‌ بی‌ ام یکی از پیشگامان در زمینه پردازش اطلاعات به‌ وسیله پردازنده‌های کوانتومی است. رایانه‌های کوانتومی به بیت‌ها این قابلیت را می‌دهند که همزمان هم صفر باشند هم یک، در حالی که در روش سنتی هر بیت یا صفر است یا یک و با استفاده از سیستم دو-دویی زبان رایانه‌ها شکل می‌ گیرد.
روش چندحالته در کیو-بیت‌ها سبب ایجاد چندحالتی در انتقال اطلاعات و همپوشانی می‌ شود و این کار به رایانه‌های کوانتومی این توان را می‌ دهد تا تعداد بیشتری عملیات را در زمان یکسان انجام دهند.
تلفن همراه بومی
مدتی است برخی از مسئولان ایرانی دوباره از توسعه تلفن همراه بومی سخن می‌ گویند.
رسانه‌های فناوری ایران گزارش داده‌اند که ایران قصد تولید سالانه حداقل ۴۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه داخلی را دارد.
این عدد بسیار کمتر از نیاز بازار ایران است، ولی به نظر می‌ رسد زیرساخت‌های لازم برای این کار در ایران فراهم نیست و احتمالاً این گوشی‌های بومی در واقع تلفن‌های همراه درجه دو چینی با نام‌های ایرانی خواهد بود. این گوشی‌ها از سیستم‌عامل بومی‌ شده اندروید استفاده می‌ کنند.
این سیستم‌ عامل را می‌ توان تهدیدی برای کاربران به‌ دلیل امکان کنترل داده‌های خصوصی آنها نیز قلمداد کرد.
میزان استفاده از ویندوز ۱۰ و ۱۱
بر اساس تازه‌ ترین آمار، ۱.۴ میلیارد دستگاه در جهان از ویندوز ۱۰ و ۱۱ استفاده می‌ کنند. ویندوز ۱۰ همچنان در این زمینه پیشرو است و روی ۱.۳ میلیارد دستگاه نصب شده است. ویندوز ۱۱ تا کنون به موفقیت‌های پیش‌ بینی‌شده دست پیدا نکرده است.
گزارش خرابی و عملکرد ناقص سبب شده کوچ به این سیستم‌عامل با تردید و درنگ همراه شده باشد. از طرفی، سخت‌ افزار لازم برای کوچ به این سیستم نیز گسترش نصب آن‌ را با کندی روبرو کرده است.
مدتی است با معرفی نسل جدید لپ‌ تاپ‌های اپل با پردازنده‌های سری ام یک، بسیاری از کاربران ویندوز در حال کوچ از ویندوز به سمت سیستم‌ عامل شرکت اپل هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »