بنياد مسيحي ايرانيان
new

سخنگوی ستاد کرونا: هیچ راهی جز اعمال محدودیت شدید نداریم

با توجه به رکوردشکنی‌های پی در پی کرونا در ایران، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا بر ضرورت اعمال محدودیت‌های شدید تاکید کرد. معاون کل وزارت بهداشت پیش‌بینی کرده تا یک ماه و نیم آینده موارد فوتی‌های کرونا صعودی باشد.
علیرضا رئیسی تاکید می‌کند که برای کنترل شیوع شدید کرونا راه دیگری جز حرکت به سمت محدودیت‌های شدید وجود ندارد. او همچنین خواستار ارائه بسته‌های حمایتی به اصنافی شد که از تعطیلی زیان می‌بینند.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا شامگاه سه‌شنبه ۱۹ مرداد گفت: «البته منظور من تعطیلی مطلق نیست بلکه به محدودیت‌های شدید در مسافرت‌ها، ترددها، تجمعات و رعایت پروتکل‌هایی مثل زدن ماسک اشاره می‌کنم.»
چند روز پیشتر، علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر این که تعطیلی ناقص و موقت اثربخشی ندارد خواستار اعمال “لاک‌داون به معنای واقعی” شد.
در موج پنجم پاندمی کرونا که به گفته زالی هنوز به نقطه اوج خود نرسیده بارها رکورد بالاترین میزان ابتلا به بیماری کووید۱۹، بستری مبتلایان بدحال و مرگ شکسته شده است.
زالی می‌گوید لاک‌داون به معنای تعطیلی کامل است و برای مهار کرونا باید همه‌شهر تعطیل شده و فعالیت‌های اجتماعی به حداقل برسد و جز مشاغل بسیار ضروری مانند تامین غذا، دارو و امدادی سایر مشاغل باید تعطیل شوند.
پیش‌بینی ادامه روند صعودی ابتلا و مرگ
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت جمهوری اسلامی پیش‌بینی کرده تا یک ماه آینده موارد ابتلا و تا یک ماه و نیم آینده موارد مرگ صعودی خواهد بود.
سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت دوازدهم در واپسین روزهای حضور خود در این وزارت‌خانه در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از ضرورت تعطیلی کامل به مدت دو هفته سخن گفته بود.
علی خامنه‌ای بررسی این مسئله را به ستاد ملی مقابله با کرونا محول کرد اما در آخرین نشست این ستاد در دولت دوازدهم با این موضوع موافقت نشد.
سخنگوی ستاد کرونا نیز تصریح کرده که برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا هیچ راهی جز اعمال محدودیت‌های شدید وجود ندارد و باید تصمیم‌هایی برای حرکت به این سمت اتخاذ شود.
از ماه‌های پیش یکی از انتقادها به مسئولان اجرایی تعلل و اهمال در تامین واکسن مورد نیاز شهروندان بوده که یکی از علت‌های آن دستور ۱۹ دی ماه خامنه‌ای مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن‌های بریتانیایی و آمریکایی ارزیابی می‌شود.
کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در یک پیام توئیتری منکر این ممنوعیت شده و ادعا می‌کند که ممنوعیت شامل واکسن‌های تولید شده در بریتانیا و آمریکا می‌شود.
شرکت‌های مهم داروسازی شرکت‌های چند ملیتی هستند و در اغلب موارد محصولات خود، از جمله واکسن پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ را در کشورهای مختلف تولید می‌کنند.
به نظر می‌رسد فرمان خامنه‌ای بی‌ارتباط با تولید واکسن برکت در یکی از شرکت‌های زیر مجموعه “ستاد اجرایی فرمان امام” نباشد که از نهادهای تحت فرمان او است.
واکسیناسیون در ایران ۲۱ بهمن ماه با تعداد محدودی واکسن روسی “اسپوتنیک وی” آغاز شد و با واکسن چینی سینوفارم ادامه یافت که صادرات آنها مطابق برنامه‌ها و وعده‌ها ادامه نیافت.
در ماه‌های گذشته تعدادی واکسن آسترازنکا، محصول دو شرکت بریتانیایی و سوئدی وارد ایران شد که در کره جنوبی تولید شده‌اند. واردات این واکسن در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.
با وجود سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در ایران از ابتدای مرداد ماه، تا روز سه‌شنبه فقط سه میلیون و ۲۷۵ هزار نفر از جمعیت حدود ۸۴ میلیونی ایران به طور کامل واکسینه شده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »