بنياد مسيحي ايرانيان
new

سخنگوی ستاد کرونا: در موج چهارم روزی ۶۰ هزار نفر بستری می‌شوند

زنگ خطر: وزارت بهداشت ایران از فوت ۴۰۵ بیمار کرونا در یک شبانه روز خبر داد و محسن هاشمی گفت مرگ و میر روزانه کرونا در تهران از ۱۳۰ نفر گذشته است. سخنگوی ستاد ملی کرونا تاکید کرد که وضعیت قرمز به این زودی تمام نخواهد شد.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران می‌گوید مرگ و میر روزانه کرونا در تهران از ۱۳۰ نفر عبور کرده است. او با تاکید بر اولویت واکسیناسیون کارگران شهرداری، خواستار قرنطینه بخش عمده فعالیت‌ها در پایتخت شد.

رئیس شورای شهر تهران گفت پاکبانان، کارگران میادین میوه وتره بار، کارکنان شهروند و پرسنل بخش سلامت شهرداری به‌صورت جدی در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران نیز با پیش‌بینی دو هفته بسیار سخت و حساس کرونایی در استان تهران، گفت: «الگوی مراجعه بیماران در روزهای اخیر تغییر کرده و بیماران با علایم شدیدتری به مراکز درمانی مراجعه می کنند.» او از “تکمیل واکسیناسیون” کارکنان مراکز درمانی دولتی و خصوصی نیز خبر داد.

واکسیناسیون کرونا در ایران از ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ و با تعداد محدودی واکسن “اسپونتیک وی” شروع شده و در این فاصله دو ماهه، تنها نیم میلیون دوز واکسن موجود بوده است. این در حالی است که آمار کادر درمان و گروه‌های پرخطر، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر برآورد شده و واکسینه کردن آنها به تامین دو میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن نیاز دارد.

هم‌زمان با این دو هشدار، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شده که هنوز اوج و قله پیک چهارم کرونا در ایران فرا نرسیده است. خبرگزاری ایرنا به نقل از علیرضا رئیسی نوشت: «پیش‌بینی می‌شود تعداد بستری‌های کرونا در این موج به ۶۰ هزار نفر برسد و حالا حالاها از وضعیت قرمز خارج نمی‌شویم.»

رئیسی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله و کنترل پیک چهارم کرونا گفته است: «فعلا فقط بحث تمدید محدودیت‌های کرونا مطرح است، محدودیت‌های ابلاغ شده برای شهرهای قرمز و نارنجی این هفته هم تمدید شد و قرار است، پنجشنبه برای ادامه این محدودیت‌ها و چگونگی آن در ستاد ملی کرونا تصمیم‌گیری شود.»

او افزوده که احتمالا محدودیت‌های کرونا دو هفته دیگر تمدید می‌شود: «اما حتی اگر نمودار صعودی کرونا در پیک چهار، ثابت شود و از حالت صعودی خارج شود یا حتی نزولی شود، حالا حالاها از وضعیت قرمز خارج نمی‌شویم.»

در این میان، وزارت بهداشت ایران با ابراز نگرانی جدی از وضعیت کرونا در ۲۰ استان کشور، میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی را ۵/ ۵۸ درصد و ناکافی اعلام کرده است.

در حال حاضر ۲۵۷ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۲۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۱ شهر در وضعیت زرد و ۱۱ شهر در وضعیت آبی معرفی می‌شوند.

تازه‌ترین امار وزارت بهداشت در ۲۹ فروردین، حاکی از مرگ ۴۰۵ نفر در شبانه‌روز گذشته است. طی همین مدت ۲۱ هزار و ۶۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده‌اند که سه هزار و ۹۲ نفر‌شان بستری شده‌اند.

روابط عمومی این وزارتخانه می‌گوید ۳۸۹ هزار و ۲۶۶ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۲۷ هزار و ۵۹۴ نفر نیز دوز دوم را دریافت کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده  به ۵۱۶ هزار و ۸۶۰ دوز رسیده است.

نیم‌ میلیون واکسن برای جمعیتی ۸۳ میلیونی. این در حالی است که سخنگوی سازمان غذا و دارو وعده داده که همه مردم ایران تا پایان سال شمسی واکسینه خواهند شد. کیانوش جهانپور حتی ابراز امیدواری کرده که برنامه “کمیته ملی واکسن” تا پایان سال میلادی محقق شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »