بنياد مسيحي ايرانيان
new

سخنگوی دولت رئیسی در ارتباط با برجام: موضوع توافق موقت در دستور ما نیست

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت رئیسی، روز سه‌ شنبه ۵ بهمن در نشست خبری هفتگی خود گفت که در سفر تازه رئیس جمهور ایران به روسیه «بحثی پیرامون قرارداد موقت» برای احیای برجام نشده و تأکید کرد که «موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست.»
شبکه آمریکایی ان‌ بی‌ سی نیوز روز شنبه، دوم بهمن‌ ماه، به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که در راستای مذاکرات وین برای احیای برجام، روسیه در هفته‌های اخیر پیشنهاد «توافق اتمی موقت» را در برابر ایران روی میز گذاشته است.
این «توافق موقت» شامل لغو «محدود» تحریم‌ها در ازای اعمال مجدد برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای تهران خواهد بود، اما علی بهادری جهرمی روز سه‌ شنبه تأکید کرد که ایران دنبال چنین توافقی نیست و متمرکز بر رفع تحریم‌ها «به‌ صورت پایدار و مطمئن است.»
سخنگوی دولت رئیسی همچنین در پاسخ به پرسشی در زمینه احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا اظهار داشت که «درخواست مذاکره از سوی آمریکا بارها مطرح شده، اما هیچ گونه مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا برقرار نشده است.»
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه چهارم بهمن به خبرنگاران گفت: «برای گفت‌ وگوی مستقیم آماده‌ایم. ما همواره بر این موضع اصرار داشته‌ایم که مذاکره مستقیم با ایران بر سر توافق هسته‌ای و دیگر موضوعات به‌مراتب بیشتر سازنده خواهد بود.»
ایران تاکنون از مذاکره مستقیم با ایالات متحده برای احیای توافق هسته‌ای، موسوم به برجام، خودداری کرده و گفت‌ وگوهای مقامات این دو کشور در وین به صورت غیرمستقیم و با واسطه نمایندگان روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا انجام می‌شود.
با این حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه عنوان کرد که اگر برای رسیدن به «توافق خوب با تضمین بالا» نیاز باشد «سطحی از گفت‌ وگوها» بین ایران و آمریکا انجام شود، ایران آن را نادیده نمی‌گیرد.
در همین حال علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، روز سه‌ شنبه در توئیتی برای تغییر روش ارتباط با آمریکا شرط گذاشت.
او گفت که در مذاکرات اتمی وین، تا کنون ارتباط با هیئت آمریکایی از طریق «مبادله نوشتار غیر رسمی» بوده است و تغییر این روش مشروط است به اینکه «توافق خوب» در دسترس باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »