بنياد مسيحي ايرانيان
new

سخنان تکاندهنده زندانی به گروگان گرفته شده الیاس قلندرزهی پیش از اعدام

زندانی به گروگان گرفته شده الیاس قلندرزهی پیش از اعدام در یک فایل صوتی کوتاه به شرح شکنجه های وحشیانه توسط ماموران نظام ولایت فقیه پرداخته و برای رهایی از اعدام استمداد طلبیده بود.
به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، در یک فایل صوتی که برای اولین بار توسط فعالین حقوق بشر و دمکراسی منتشر شد، الیاس قلندر زهی زندانی سیاسی بلوچ که سحرگاه روز یکشنبه ۱۴دیماه۹۹، به همراه دو زندانی دیگر به نامهای حسن دهوارای و امید محمود زهی به اتهام محاربه اعدام شدند، به شرح شکنجه های قرون وسطایی پرداخته و اینکه چطور درحالیکه هیچ جرم و گناهی نداشته فقط بخاطر وابستگی خانوادگی او را بازداشت و شکنجه و به اعدام محکوم کردند.
الیاس قلندرزهی در این فایل حول نحوه صدور حکم اعدام و به گروگان گرفته شدنش گفته است: «بعد از ۷ ماه ما را انتقال دادند زندان مرکزی زاهدان و بعد از ۱ سال و ۴ ماه ما را بردند دادگاه انقلاب شعبه ۶ بازپرسی پیش شاه محمدی و بعد از مدتی در تاریخ ۱۳-۹ -۹۵ ما را به دادگاه آخر پیش قاضی محمد مرزیه دادگاه انقلاب شعبه دوم بردند ما همه اتهامها را رد کردیم و بعد از یک هفته به ما حکم اعدام دادند به خاطر اینکه عموهایم و برادر همراهم فعال سیاسی هستند. چونکه آنها را زیر فشار بگذارند ما را به عنوان گروگان توی زندان نگهداشتند و ما از این رای دادگاه اعتراض کردیم. پرونده ما رفته تهران دیوان عالی کشور ما نه وکیل داریم و نه واسطه».
الیاس قلندرزهی درباره شکنجه های طاقت فرسا و نحوه اخذ اعترافات اجباری گفته است: «و بعد از چند ساعت ما را انتقال دادند به اطلاعات زاهدان که در اطلاعات زاهدان روی تخت شکنجه های جسمی… و تهدید به تجاوز جنسی، …تهدید به تخت معجزه و زدن شلاق و کابل کف پاها و بستن کلاه برقی روی سرم و شوک زدن و تهدید به دریل کردن دست و پاها و کشیدن ناخنهای پاها تا اینکه زیر شکنجه ها طاقت نیاوردم هر چه آنها از قبل نوشته بودند من انگشت زدم.
شایان ذکر است احکام اعدام حسن دهواری و الیاس قلندرزهی در حالی اجرا شد که روز قبل از اعدام محمدرضا فقیهی، وکیل مدافع این دو زندانی با اشاره به وجود اشکالات قضایی در روند دادرسی و حکم صادر شده، از ثبت درخواست اعاده دادرسی در دبیرخانه دیوان عالی کشور برای این دو زندانی خبر داد و خواهان توقف اجرای عجولانه حکم اعدام آنان شده بود. ساعاتی پس از اعدام آنها وکیل آنها از پذیرش درخواست اعاده دادرسی و تعیین شعبه برای این زندانیان اعدام شده، خبر داد
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »