بنياد مسيحي ايرانيان
new

سازمان ملل: مناقشه اتیوپی پر از خشونت‌های بیرحمانه شدید است

جنگ داخلی در منطقه تیگرای اتیوپی پس از یک سال در حال گسترش است. سازمان ملل متحد از نقض شدید حقوق بشر در این منطقه گزارش می‌دهد. میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل خواستار پیگیری در این زمینه شده است.
بر اساس تحقیق‌های سازمان ملل متحد در مناقشه منطقه تیگرای در شمال اتیوپی نقض شدید حقوق بشر صورت گرفته است.
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این رابطه گفت اغلب این اعمال ناقض حقوق بشر از سوی نیروهای نظامی اتیوپی و اریتره صورت گرفته‌ است. او افزود این اواخر گزارش‌های فزاینده‌ای نیز در مورد نقض حقوق بشر توسط جنبش استقلال‌طلبی تیگرای داده شده است.
باشله گفت : «برخی از این گزارش‌ها حاکی از جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت بوده‌اند.» او به شواهد مستدل اعمال خشونت اشاره کرد و افزود که هنوز موارد اثباتی در مورد نسل‌کشی در دست نیست.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت “مناقشه تیگرای پر از خشونت‌های بیرحمانه شدید است”.
میشل باشله در گزارش خود می‌گوید: «شواهد نقض حقوق بشر و بدرفتاری که ما مستند کرده‌ایم این ضرورت عاجل را ایجاب می‌کند که عاملان آن از هر دو طرف باید حساب پس دهند.»
این گزارش می‌افزاید مردم غیرنظامی بارها در میان جبهه‌های مناقشه قربانی شده‌اند.
این تحقیق با شراکت کمیسیون حقوق بشر اتیوپی صورت گرفته است. این کارگروه با دست‌یابی به بخش بزرگی از منطقه تحت محاصره تیگرای، اما نه همه منطقه، گزارش را تهیه کرده است.
کارشناسان به ۲۶۹ قربانی و شاهد در زمینه کشتن، شکنجه، خشونت جنسی، خشونت علیه آوارگان و از خانه راندن غیرنظامیان اشاره می‌کنند.
ادامه یک سال درگیری
از یک سال پیش در منطقه تیگرای جنگی میان واحدهای نظامی جبهه آزادی‌بخش خلق (TPLF) منطقه تیگرای و واحدهای دولت مرکزی ابی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی در جریان است.
در این جنگ نیروهای دولتی نخست پس رانده شدند و جبهه آزاد‌ی‌بخش تیگرای توانست بخش بزرگی از منطقه را تحت کنترل خود درآورد. از اوایل ماه اوت این درگیری به مناطق همجوار عفار و امحارا گسترش یافته است.
دولت مرکزی اتیوپی روز سه‌شنبه ۲ نوامبر (۱۱ آبان) در پی پیشروی جبهه آزاد‌ی‌بخش تیگرای وضعیت اضطراری در سراسر کشور برقرار کرد تا مانع گسترش مناقشه به مناطق دیگر شود.
این وضعیت اضطراری شش ماهه شامل موانع کنترل خیابانی، قطع راه‌های اتصالی و ارتباطات و نیز کنترل بخش‌هایی از ادارات توسط نظامیان می‌شود.
جبهه آزاد‌ی‌بخش تیگرای پیش از آن از تسلط خود بر دو شهر استراتژیک خبر داده و تهدید کرده بود به سوی آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی پیشروی خواهد کرد. در پی آن مسئولان شهر مردم را به دفاع از شهر فراخوانده و اعلام کردند که مردم باید سلاح‌هایی را که در اختیار دارند نزد پلیس ثبت کنند. ابی احمد، نخست‌وزیر، مردم را به مبارزه قهرآمیز علیه شورشیان فراخواند.
از زمان مناقشه تیگرای بدین سو حدود دو میلیون نفر آواره شده‌اند. بارها از اعمال خشونت، از جمله قتل‌عام و تجاوزهای گروهی گزارش شده است.
وضعیت تأمین مواد غذایی در منطقه تیگرای بسیار وخیم گزارش شده است. با این‌که حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای زنده ماندن به کمک‌های بشردوستانه نیازمندند، اما نیروهای امداد دسترسی به منطقه ندارند.
بر اساس داده‌های سازمان ملل متحد، حدود ۴۰۰ هزار نفر در معرض گرسنگی قرار گرفته‌اند. در مناطق عفار و امحارا حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار انسان از مواد غذایی کافی برخوردار نیستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »