بنياد مسيحي ايرانيان
new

سازمان ملل خواهان آزادی رونامه‌نگار ربوده‌شده بلاروس شد

کمیسیاریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به وضع سلامتی رومان پروتاسویچ، خبرنگار و وبلاگ نویس بلاروسی ابراز نگرانی کرده است. اتحادیه اروپا و آمریکا اعلام کردند بلاروس را تحریم می‌کنند.
روز سه‌شنبه چهارم خرداد (۲۵ مه) کمیسیاریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای نسبت به وضعیت سلامتی رومان پروتاسویچ، خبرنگار و وبلاگ نویس منتقد دولت بلاروس ابراز نگران کرد. در این بیانیه آمده است که حضور شب گذشته این روزنامه نگار در تلویزیون دولتی بلاروس با توجه به کبودی‌های واضح بر صورت او، احتمالا داوطلبانه نبوده است.
کمیسیاریای عالی حقوق بشر سازمان ملل دستگیری پروتاسویچ و دوست دخترش را پس از فرود اجباری هواپیمای مسافربری در مینسک محکوم کرده و خواستار آزادی فوری آنها شده است.
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز گفته که تماشای فیلم با پروتاسویچ بسیار نگران کننده است. او در مقابل دوربین اعتراف کرد که در بلاروس اعتراضات گسترده‌ای ترتیب داده است.
اتحادیه اروپا از آن زمان حریم هوایی اروپا را به روی خطوط هوایی بلاروس بسته و به پروازهای شرکت‌های هوایی اروپایی توصیه می‌کند از عبور از حریم هوایی بلاروس خودداری کنند. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی، از جمله لوفت هانزا پیشاپیش اعلام کرده‌اند از این توصیه پیروی می‌کنند. اتحادیه اروپا و ایالات متحده همچنین وضع تحریم‌هایی علیه بلاروس را اعلام کردند.
روز یکشنبه یک جت جنگی بلاروس هواپیمای مسافربری شرکت رایان‌ایر در مسیر پرواز بین پایتخت‌های یونان و لیتوانی را با ترفند وجود بمب در هواپیما وادار به فرود در فرودگاه پایتخت بلاروس کرد.
ماموران امنیتی در هواپیما بمبی نیافتند اما خبرنگار و وبلاگ نویس بلاروسی، رومان پروتاسویچ را که در میان مسافران بود، بازداشت کردند. پروتاسویچ از مخالفان سرسخت رژیم لوکاشنکو به‌شمار می‌رود که در تبعید زندگی می‌کند.
در واکنش به این اقدام کم‌سابقه، کمیسیون اتحادیه اروپا و وزارت امور خارجه بلژیک هم سفیران بلاروس را احضار کردند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »