بنياد مسيحي ايرانيان
new

سازمان محیط زیست ایران: در کشور فقط ۱۲ قلاده یوزپلنگ داریم

معاون سازمان محیط زیست وضعیت یوزپلنگ‌های ایران را “فوق بحرانی” اعلام کرد. او گفت تعداد کل یوزپلنگ‌ها به ۱۲ قلاده رسیده که تنها سه فرد از آنها ماده بالغ هستند. تا ۱۲ سال پیش شمار یوزپلنگ‌های ایران بالغ بر۱۰۰ قلاده بود.
حسن اکبری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست ایران وضعیت یوزپلنگ‌های ایرانی را “فوق بحرانی” توصیف کرده و یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سازمان محیط زیست اعلام کرده است.
این مقام محیط زیست گفته است اقداماتی که به منظور افزایش حفاظت، تولید مثل و نصب علائم در جاده‌ها انجام گرفته برای نجات این گونه کافی نبوده است. او همچنین افزود برنامه جامعی برای حفاظت از یوز ایرانی تدوین شده که هنوز بودجه‌ای به آن تعلق نگرفته است.
اکبری کمبود بودجه و نقدینگی را اصلی‌ترین دغدغه سازمان محیط زیست ایران اعلام کرده است. او گفت “با دست خالی نمی‌توان همه نقص‌ها را پوشش داد” و در صورت تأمین نشدن اعتبارات سازمان، نباید انتظاری برای مدیریت همه چالش‌ها داشت.
این مقام محیط زیست در ارتباط با برنامه نجات یوزپلنگ‌ها و جلوگیری از انقراض نسل یوزپلنگ‌ها توضیح بیشتری نداده است.
خبرگزاری فرانسه در ارتباط با این موضوع گزارش داده است که ایران یکی از آخرین کشورهای جهان است که این حیوانات در طبیعت آن زندگی می‌کنند، و برنامه حفاظتی تحت حمایت سازمان ملل را از سال ۲۰۱۰ آغاز کرده است.
در سال ۲۰۱۰ شمار این یوزپلنگ‌ها به ۱۰۰ قلاده می‌رسید.
یوزپلنگ، سریع‌ترین حیوان جهان به شمار می‌آید و سرعت آن به ۱۲۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. یوزپلنگ‌ها هنوز در بخش‌هایی از جنوب آفریقا یافت می‌شوند، اما عملا از شمال آفریقا و آسیا ناپدید شده‌اند.
به یوپلنگ‌های ایرانی یوزپلنگ آسیایی هم گفته می‌شود. نام علمی یوزپلنگ ایرانی Acinonyx jubatus venaticus است و نسل آن به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »