بنياد مسيحي ايرانيان
new

سازمان جهانی بهداشت: آبله میمون قابل کنترل است

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید جای نگرانی نیست و مهار آبله میمون با وجود شیوع غیرعادی آن در خارج از آفریقا امکان‌پذیر است. مقامات این نهاد از نشست‌های مشورتی و حمایتی در کشورهای مختلف برای مبارزه با این ویروس خبر می‌دهند.
نخستین مورد ابتلا به آبله میمون در خارج از آفریقا هفتم ماه مه (۱۸ اردیبهشت) در بریتانیا مشاهده شد. از آن پس، مبتلا شدن ۱۳۱نفر دیگر به ویروس تایید شده و ۱۰۶ تن نیز مشکوک به ابتلا بوده‌اند. این آمار به منزله شیب ملایم شیوع و گسترش خفیف ویروس تلقی می‌شود و خطر اپیدمی منتفی است.
بیماران در آلمان، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، فرانسه، سوئد، آمریکای شمالی و استرالیا بوده‌اند.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) می‌‌گوید در حال حاضر مایه‌کوبی وسیع علیه آبله میمون ضرورتی ندارد اما یادآور می‌شود که رعایت بهداشت و پیشگیری‌های لازم در روابط جنسی می‌تواند جلوی سرایت هرچه بیشتر ویروس را بگیرد. این نهاد سازمان ملل در عین حال تاکید می‌کند که ذخایر واکسن به طور نسبی محدود است.
دفتر مرکزی این سازمان در ژنو، پیش‌تر تاکید کرده بود که افزایش آگاهی عمومی درباره بیماری آبله میمون یک “ضرورت عاجل” است.
دوشنبه ۲۳ مه، آژانس کنترل بیماری‌های مسری در آمریکا (CDC) از توزیع حساب‌شده واکسن آبله میمون خبر داد. کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت آلمان نیز خواهان تدابیر ضروری برای مقابله با ویروس شد. او یک روز بعد توصیه کرد که اقدامات مشخصی چون قرنطینه کردن مبتلایان در نظر گرفته شود.
وزیر بهداشت آلمان افزود که واکسیناسیون عمومی در موضوع آبله میمون مورد بحث نیست، بلکه صرفا شامل افراد در معرض خطر خواهد بود تا پشتوانه بیشتری برای حفظ سلامتی داشته باشند. لاوترباخ گفته که به این شهروندان به موقع اطلاع‌رسانی می‌شود.
در برهه کنونی، مشخص است که مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی داشته‌اند، در صدر مبتلایان قرار دارند. علائم ابتلا شامل تب، سردرد و تاول‌ها و جوش‌های پوستی است که معمولا از صورت شروع می‌شود و به باقی بدن گسترش می‌یابد.
در حدود نیم قرنی که از شناسایی ویروس آبله میمون می‌گذرد مواردی از ابتلا به آن در آمریکا و اروپا مشاهده شده که تماما با سفر به کشورهای غرب و مرکز آفریقا یا تماس با حیوانات وارداتی از آنجا مرتبط بوده‌اند.
ویروس عامل بیماری آبله میمون از گونه ویروس‌های آبله است که در مرکز و غرب آفریقا به مرحله “اندمی” یا بومی‌شده رسیده و در گذشته هر از گاهی شیوع پیدا می‌کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »