بنياد مسيحي ايرانيان
new

سازمان اطلاعات هلند: ایران به‌دنبال فناوری هسته‌ای نظامی است

تصویری از تأسیسات هسته‌ای نطنز در ایران

پس از سوئد و آلمان، سازمان اطلاعات هلند نیز اعلام کرد که جمهوری اسلامی به تازگی چندین تلاش برای دستیابی به فناوری برنامه «سلاح کشتار جمعی» انجام داده است.
بر اساس گزارش نهاهادی امنیتی این سه کشور، ایران «تلاش» خود را برای «تولید جنگ‌افزار هسته‌ای» متوقف نکرده است.
شبکه خبری فاکس‌نیوز روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت خبر داد که سازمان عمومی اطلاعات و امنیت هلند در گزارش آوریل خود اعلام کرده «شبکه‌هایی را که سعی در به‌دست آوردن دانش و مواد لازم برای تولید سلاح کشتار جمعی داشتند کشف کرده است.»
بر اساس این گزارش، این شبکه‌ها باوجود «تلاش‌های متعدد»، به‌دلیل مداخله سرویس‌ها امنیتی، در دستیابی به اهداف خود، «ناکام» مانده‌اند.
دستگاه امنیتی هلند اشاره‌ای به جزئیات این تلاش‌ها از سوی ایران نکرده اما در گزارش مشترک سازمان عمومی اطلاعات و امنیت و سازمان اطلاعات و امنیت نظامی هلند، به این موضوع پرداخته شده که چگونه کشورهایی چون سوریه، پاکستان، ایران و کره شمالی، در سال گذشته برای دستیابی به دانش، فناوری و محصولاتی که در ساخت «سلاح‌ کشتار جمعی» کاربرد دارند، تلاش کرده‌اند.
سازمان اطلاعات سوئد: ایران به دنبال فناوری هسته‌ای سوئدی است
بر اساس این گزارش، دستگاه‌‌های اطلاعاتی هلند «تحقیقات فشرده‌ای روی چندین شبکه بسیار فعال» انجام داده‌اند که در «اشاعه جنگ‌افزار هسته‌ای نقش دارند و از اشخاص ثالث مختلف در کشورهای اروپایی استفاده می‌کنند.»
پیش از این سازمان اطلاعات سوئد در گزارش سالانه خود مربوط به سال ۲۰۲۰ افشا کرده بود که جمهوری اسلامی از راه «جاسوسی صنعتی» به دنبال «فناوری سوئدی» برای استفاده در برنامه «تسلیحاتی» اتمی خود است.
روزنامه اسرائیلی جروزالم پست هم روز پنج‌شنبه، نهم اردیبهشت، در گزارشی خبر داد که به این سند دست یافته است.
این اطلاعات پس از آن افشا شد که بر اساس اسنادی امنیتی که به تازگی در آلمان منتشر شد، «ایران تلاش خود برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی در طول سال ۲۰۲۰ را متوقف نکرده است.»
جروزالم پست نوشته است اسنادی که سوئد و آلمان به تازگی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران منتشر کرده‌اند، ممکن است «مشکلاتی» را بر سر راه احیای دوباره برجام و پیوستن دوباره آمریکا به این توافق ایجاد کند.
این گزارش‌ها همزمان با مذاکرات فشرده ایران و دولت‌های غربی در وین بر سر چگونگی احیای برجام، بازگشت آمریکا به این توافق و رفع تحریم‌ها علیه ایران منتشر می‌شود.
با استفاده از گزارش فاکس‌نیوز و رادیو فردا
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »