بنياد مسيحي ايرانيان
new

زندگى غم‌انگیز چهارهزار کودک زباله‌گرد در تهران

با وجود ممنوعیت ابلاغ شده از سوی شهرداری تهران برای زباله‌گردی کودکان، گزارش‌ها حاکی از وجود ۴هزار کودک زباله‌گرد در پایتخت ایران است و وضعیت بغرنج کودکان کار زباله‌گرد با ممنوعیت قانونی بهبود نیافته است. این در حالی است که شیوع ویروس کرونا در ایران، بحران در این زمینه را تشدید کرده است.
در این روزهای کرونایی چهارهزار کودک در طول روز ساعت‌ها در محله‌هاى مختلف تهران سرگرم جستجو در سطل‌هاى زباله هستند.
محمود علی‌گو، رئیس اورژانس اجتماعی ایران در یک برنامه تلویزیونی با موضوع «کودکان کار و خیابان» اعلام کرد براساس آمار وزارت کار در سال ۱۳۹۶، ۵۰۰ هزار کودک کار در سطح کشور وجود دارد که به سه دسته کودکان کار کارگاهی، کودکان ‌کار در خیابان و کودکان زباله‌گرد تقسیم می‌شوند.
بر همین اساس بیشترین کودکان کار از دسته کارگاهی هستند که کمترین میزان توجه به آنها شده است. به گفته رئیس اورژانس اجتماعی ایران «جمعیت کودکان کار در خیابان، قابل شمارش نیست و براساس آمار بهزیستی حدود ۱۴ هزار کودک کار در خیابان در کل کشور تخمین زده شده است. تعداد کودکان زباله‌گرد از دو دسته دیگر کمتر است و جزو مشاغل غیرمعمول و پرخطر به شمار می‌آید.براساس اطلاعات سازمان‌های مردم‌نهاد (ان جی او) در تهران حدود چهار هزار کودک زباله‌گرد وجود دارد.»
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی پیش ار این گفته بود: « ۱۳ دستگاه مسئول کودکان کار هستند اما بعد از ۴۲ سال هنوز آمار مشخصی از کودکان ارائه نشده و این باعث شرمندگی است.» مهدی عیسی‌زاده در ادامه افزوده بود: «یکی از شناخته‌شده‌ترین آسیب‌های اجتماعی کودکان کار خیابانی هستند بنابراین باید بهزیستی را ثروتمند و قدرتمند کرد و باید سازماندهی مناسبی در این راستا صورت گیرد.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »