بنياد مسيحي ايرانيان
new

زلزله در هرمزگان دستکم پنج کشته و ده‌ها مجروح برجای گذاشت .

گزارش‌ها حاکی است که چند زلزله‌ به بزرگی ۶.۱ و ۶.۳ درجه بامداد شنبه یازدهم تیرماه بندر خمیر و بندر لنگه در استان هرمزگان را لرزاند. گزارش‌های اولیه حاکی است که در روستای سایه خوش از توابع بندر لنگه پنج نفر جانباخته و ۳۹ نفر مجروح شدند.
به گزارش خبرگزاری ایرنا دستکم دو زلزله‌ به بزرگی۶.۱ درجه در ساعت دو بامداد و همچنین ۶.۳ درجه بندر خمیر در استان هرمزگان را لرزاند. طبق این گزارش بندر خمیر و مناطق اطراف آن تاکنون ۱۳ بار لرزیده‌اند.
استاندار هرمزگان هم در این زمینه اظهار داشت: « وقوع زلزله‌های شدید ۶.۱ و ۶.۳ درجه به همراه ده‌ها پس لرزه در روستاهای بندرخمیر تاکنون ۵ کشته و ۱۹ زخمی بر جا گذاشته است.»
گزارش های اولیه حاکی است که در روستای «سایه خوش» از توابع شهرستان بندرلنگه پنج نفر بر اثر زلزله در استان هرمزگان جان خود را از دست داده‌اند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم شمار مصدومان بخش مهران بندرلنگه را ۳۹ نفر اعلام کرده است.
یک عضو شورای روستای سایه خوش به ایسنا گفته است بسیاری از خانه‌ها در این روستا تخریب شده‌اند. به گفته وی جمعیت این روستا در حدود ۱۶۰۰ نفر است.
فرماندار بندر خمیر هم با اشاره به شدت زلزله در روستای سایه خوش گفته است که در محوطه بیمارستان نیاپور این شهرستان برای کمک به آسیب دیدگان یک بیمارستان صحرایی ایجاد شده است.
مهرداد حسن زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان، هم گفته است که دستکم شش زلزله در حوالی بندر خمیر روی داده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان اضافه کرده است: « کانون این ۶ زلزله در حد فاصل بندر خمیر و قشم در دریا رخ داده و هنوز خسارتی گزارش نشده ولی فرماندار و نیروهای امدادی بندر خمیر به محل وقوع زلزله عزیمت کرده تا گزارش از وضعیت حوادث احتمالی ارایه دهند.»
خبرگزاری فارس هم می‌گوید، «زلزله بدلیل شدت بالا باعث خساراتی به منازل مردم روستایی شده اما ارزیابی دقیق میزان خسارات نیازمند زمان بیشتری است.»
به گفته فرماندار بندرلنگه صدها منزل مسکونی در روستاهای کانونی زلزله در منطقه مهران آسیب ۱۰۰ درصدی دیده‌اند.
فرماندار بندر لنگه اضافه کرده است، عمده خسارات زلزله مربوط به منطقه سایه خوش بود اما زلزله‌های دوم و سوم ۶.۱ و ۶.۳ درجه‌ای سبب گسترده شدن دامنه خسارات در منطقه شده است.
محمدحسن نامی، رییس «سازمان مدیریت بحران کشور» نیز با اشاره به این که کانون این زلزله در۳۴ کیلومتری بندر خمیر بوده، گفته است: همچنین کانون زلزله۴۱ کیلومتر تا شهرستان کنگ و ۴۸ کیلومتر تا بندر لنگه فاصله دارد و در نقاط مختلفی از احساس شده است. همچین این محل ۱۰۷ کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد.»
فرماندار قشم هم گفته است که گزارش‌های اولیه نیروهای امدادی حاکی است، این زمین لرزه در منطقه لافت و غرب جزیره قشم تا این لحظه خسارات مالی و جانی نداشته است.
در همین حال، به دنبال وقوع سه زمین لرزه بالای شش درجه در مناطق جنوبی استان هرمزگان مردم جزیره قشم شب را در خیابان‌ها به صبح رساندند.
گفته می‌شود، این زلزله‌ها در شماری از شهرهای استان هرمزگان از جمله در بندرعباس، میناب، رودان، قشم و امارات عربی متحده احساس شده است.
گزارش‌ها در شبکه های‌اجتماعی حاکی است که به دنبال این زلزله مردم در شهر بندرعباس به خیابانها آمدند.
این خبر به مرور تکمیل می‌شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »