بنياد مسيحي ايرانيان
new

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا: ممکن است با طالبان همکاری کنیم

به گفته مارک میلی آمریکا ممکن است در عملیات ضد تروریسم در افغانستان علیه داعش یا گروه‌های دیگر با طالبان همکاری کند. لوید آوستین، وزیر دفاع ایالات متحده اما در این باره تردید دارد.
مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده در یک کنفرانس خبری مشترک با لوید آوستین وزیر دفاع این کشور در روز چهارشنبه اول سپتامبر به شرح مواضع نظامی آمریکا در برابر طالبان پرداخت.
او این امکان را رد نکرد که ایالات متحده در مبارزه با گروه‌های تروریستی مثل داعش در افغانستان با طالبان همکاری کند.
میلی تصریح کرد، ارتش آمریکا در سه هفته گذشته برای هماهنگی عملیات خروج ۱۲۴ هزار نفر از فرودگاه کابل با فرماندهان طالبان در خارج از محوطه فرودگاه در تماس بوده و این خود نوعی همکاری است.
فرمانده ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت: «در جنگ کاری را انجام می‌دهیم که باید انجام دهیم تا خطر را برای عملیات و نیروها کاهش دهیم نه اینکه کاری را که می‌خواهیم و دوست داریم انجام دهیم.»
میلی، طالبان را گروهی “بی‌ رحم” توصیف کرد و گفت معلوم نیست که آنها تغییر کنند یا نه.
لوید آوستین وزیر دفاع امریکا نسبت به امکان همکاری این کشور با طالبان و اینکه همکاری روزهای اخیر دو طرف در فرودگاه کابل بتواند مقدمه‌ ای برای همکاری‌های بعدی باشد ابراز تردید کرد و گفت مایل نیست درباره همکاری‌های آینده گمانه‌زنی کند.
ارتش آمریکا در سال ۲۰۰۱ با حمله به افغانستان حکومت طالبان را سرنگون کرد و در تمامی این بیست سال با این گروه افراطی اسلامگرا در جنگ بود. با این حال جو بایدن رییس جمهوری آمریکا اخیرا بارها گفته که طالبان دشمن ولایت اسلامی خراسان (شاخه‌داعش در افغانستان) است و به همین دلیل با آمریکا منافع مشترک دارد.
او همچنین قول داده که به تلافی حملات داعش خراسان به فرودگاه کابل که در آن بیش از ۱۵۰ افغان و ۱۳ سرباز آمریکایی کشته شدند، حملات بیشتری را علیه این گروه انجام دهد. روز شنبه گذشته در یک حمله پهپادی آمریکا دو فرمانده داعش خراسان کشته شدند. بایدن پس از این حمله خطاب به داعش گفت: «کار ما با شما هنوز تمام نشده است.»
با این حال کارشناسان نظامی و سیاسی معتقدند مقابله با داعش بدون حضور نیروهای زمینی در افغانستان بسیار مشکل خواهد بود.
ژنرال میلی دیدارهای زیادی با فرماندهان طالبان داشته است؛ دو بار در سال گذشته و چندین بار در ماه دسامبر. او رو در رو با آنان گفت وگو کرده و در تلاش بوده تا جلوی حملات آنان به دولت تحت حمایت آمریکا در افغانستان را بگیرد.
میلی و آوستین هردو در ۲۰ سال گذشته فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان بوده‌اند و در کنفرانس روز چهارشنبه بیشترین تمرکزشان بر این بود که از سربازان آمریکایی که در افغانستان حضور داشته‌ اند و کسانی که کشته یا زخمی شده‌اند تجلیل کنند.
میلی در این کنفرانس گفت: «جنگ سخت است، خشونت‌بار و شرور است. بله ما همه خشمگین هستیم و درد کشیدیم. وقتی به وقایع ۲۰ سال گذشته و ۲۰ روز گذشته نگاه می‌کنیم این باعث خشم و درد ما می‌شود.»
دولت آمریکا در حال حاضر با چالش چگونگی رویارویی با طالبان روبروست. بایدن در هماهنگی با متحدان آمریکا بر آن است تا طالبان را وادار به انجام قولی کند که این گروه به جامعه جهانی داده: کمک به خروج امن امریکایی‌ها و سایر ملیت‌ها از افغانستان.
ژنرال مک‌ کنزی فرمانده سنتکام (نیروهای آمریکا در منطقه) همکاری این کشور با طالبان در عملیات خروج را “بسیار کاربردی و خیلی شبیه یک معامله” دانسته و گفته این گروه به نیروهای امنیتی در فرودگاه کابل کمک کردند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »