بنياد مسيحي ايرانيان
new

رییس سازمان انرژی اتمی ایران آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی اروانیوم را با مصوبه مجلس شورای اسلامی مرتبط دانست. فرانسه این اقدام ایران ر امحکوم کرده است. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز به نطنز می‌روند.

صالحی: غنی سازی ۶۰ درصدی بر اساس مصوبه مجلس صورت می‌گیرد

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ربطی به تامین سوخت راکتور تهران ندارد و برای تولید Targetهای U3O8 است.
به گفته او این تارگت‌ها با قرار گرفتن در مقابل تشعشعات اتمی ماده‌ای به نام مولیبدن تولید می‌کنند که ماده اولیه ساخت و تولید بسیاری از رادیوداروهاست.
پیشتر بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود که اورانیوم ۶۰ درصد غنی شده برای تامین سوخت راکتور تهران مورد نیاز است.
به گزارش ایسنا صالحی گفته است که تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد بر اساس قانون اقدام راهبردی مجلس برای رفع تحریم‌هاست.
بر اساس این قانون که در آذرماه تصویب شد، سازمان انرژی اتمی ایران موظف شده ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این طرح، عملیات نصب، تزریق گاز، غنی‌سازی و ذخیره‌سازی مواد را تا درجه غنای مناسب، با حداقل ۱۰۰۰ عدد سانتریفوژ IR2 در بخش زیرزمینی تاسیسات نطنز آغاز کند.
صالحی این اقدام ایران را همسو با برجام دانست.
“غنی سازی در نطنز متوقف نشده”
رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره حادثه نطنز گفت این حادثه منجر به توقف غنی سازی نشده و “تنها یک سالن دچار اشکال شده است”. به گفته صالحی ظرف دو روز برق اصلی این سالن وصل می‌شود و “فرایند جایگزینی سانتریفوژها با سرعت انجام خواهد گرفت”.
بامداد یک‌شنبه ۲۲ فروردین حادثه‌ای در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی‌سازی نطنز رخ داد. روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره این حادثه نوشت شدت آسیب دیدگی بخش برق رسانی به حدی بوده که عملا فعالیت‌های هسته‌ای ایران در این مرکز را دست‌کم نه ماه به تعویق می‌اندازد.
علیرضا زاکانی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نیز گفته “چندین هزار سانتریفیوژ” در این حادثه آسیب دیده و “بخش مهمی از تاسیسات غنی سازی” از بین رفته است.
محکوم کردن غنی سازی ۶۰ درصدی از سوی فرانسه
کاخ الیزه در بیانیه‌ای غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران را محکوم کرد. در این بیانیه از این اقدام ایران به عنوان “یک پیشرفت جدی” یاد شده که نیازمند “پاسخ هماهنگ” تمامی کشورهای شرکت کننده در مذاکرات اتمی است.
این مذاکرات با حضور کشورهای چهار به علاوه یک (بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) در وین در حال انجام است و روز پنج شنبه ۱۵ آوریل از سر گرفته می‌شود.
همچنین روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه به نطنز می‌روند تا آغاز روند غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در این مرکز را بازرسی کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »