بنياد مسيحي ايرانيان
new

ریزش برج متروپل؛ ده کشته، ده‌ها مفقود و جو امنیتی در آبادان

عملیات آواربرداری در خیابان امیری آبادان ادامه دارد و سرنوشت ده‌ها نفر مشخص نیست. دادگستری خوزستان از دستگیری ۸ تن از دست‌اندرکاران احداث بنا خبر داد. فضای شهر ملتهب است و مردم شهردار را کتک زده‌اند.
جست‌وجو و آواربرداری در برج فروریخته متروپل جریان دارد و مدیرعامل هلال احمر خوزستان از پیدا شدن اجساد سه نفر دیگر در طبقه اول ساختمان خبر می‌دهد. بامداد سه‌شنبه سوم خرداد، تعداد کشتگان ده تن و شمار مجروحان ۳۵ نفر اعلام شد. هنوز ده‌ها نفر از جمله کارگران ساختمانی زیر آوار هستند.
هم‌زمان و در حالی که قضای شهر ملتهب و امنیتی است، احمد وحیدی، وزیر کشور همراه با محسن رضایی، معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی برای بازدید از محل وارد آبادان شدند.
ساعانی پس از حادثه، مردم خشمگین آبادان، حسن حمید‌پور، شهردار را که با وجود همه ایرادها برای برج دوقلوی متروپل مجوز صادر کرده بود کتک زدند. شهروندان مجموعه‌ای از مسئولان استانی و حکومتی را عامل ریزش ساختمان می‌دانند و شعارهایی علیه آنها سر داده‌اند.
احسان عباس‌پور، فرماندار ویژه آبادان هشدار داده که امکان ریزش کامل سازه وجود دارد. او در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد که ساختمان در حال ساخت بود اما بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی پرسیده‌اند چگونه ۱۰ مغازه در طبقه هم‌کف در حال کار بودند و چه کسی مجوز فعالیت این فروشگاه‌ها را صادر کرده بود.
طبق اعلام علی دهقانی، رئیس کل دادگستری خوزستان، هشت تن بازداشت و احضار شده‌اند که مالک و پیمانکار، ناظران طرح و نیروهای شهرداری آبادان هستند.
کنشگران محلی اما در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که حسین عبدالباقی، مالک و سازنده این برج‌ها متواری شده و عملیات نجات و آواربرداری نیز به علت کمبودهای فنی کند پیش می‌رود.
خبرگزاری ایسنا پس از ریزش بخشی از برج متروپل نوشت: «مجتمع برج‌های دوقلوی متروپل به قدری سست بود که ستون اصلی و حمال مجتمع‌ها نشست کرده و شکم داده بود. تصاویر و ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی نیز چنین چیزی را نشان می‌داد. مالک، داربست‌هایی در اطراف پروژه کشیده بود که برخی مدعی هستند با هدف پنهان‌کاری وضعیت وخیم پروژه ایجاد شده بود.»
برج ۱۰ طبقه دوقلو توسط هولدینگ ساخت و ساز عبدالباقی در محله امیری آبادان ساخته شده و در شرف افتتاح قرار داشت. وبسایت “تجارت نیوز” نوشت: «متروپل نه مثل پلاسکوی تهران یک ساختمان قدیمی بود که فرسودگی، عامل فروریختن آن باشد و نه غیرقانونی ساخته شده بود که فروریختن آن را بتوان به عوامل غیرسازه‌ای ربط داد.»
شماری از کنشگران حوزه شهری پیش‌تر هشدار داده بودند که این ساختمان به دلیل عدم رعایت اصول کیفی و پایداری بنا می‌تواند به “قتلگاه” شهروندان مبدل شود.
اعتراض‌ها به ساختن این بنا موجب شده بود که در بهمن سال گذشته، کارشناسان نظام مهندسی آبادان به بازدید آن بروند و ایرادها را صورتجلسه کنند.
پس از دستور ابراهیم رئیسی به معاون اول خود و استاندار خوزستان برای بسیج همه امکانات جهت رسیدگی فوری به ماوقع، محمدباقر قالیباف نیز کمیسیون عمران مجلس را مامور بررسی و پیگیری ابعاد حادثه متروپل کرده است. رئیس مجلس یازدهم از نیروهای انتظامی و امنیتی نیز خواسته متخلفان را شناسایی و مسسبین امر را به دوایر قضایی معرفی کنند. دادستانی کل جمهوری اسلامی نیز دستور داده با متخلفان به طور قاطع برخورد شود.
تکاپوی مسئولان حکومتی برای پیگیری امر و بازدید از محل، در حالی است که مالک و سازنده برج، به “سلطان اروند” شهرت دارد و سال گذشته از سوی وزارت صمت به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شد و از سوی فرمانده انتظامی استان خوزستان نیز لوح “ٴخیر امنیت‌ساز” را دریافت کرده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »