بنياد مسيحي ايرانيان
new

رکورد کشتار فعالان محیط زیستی در یک سال

 

در سال ۲۰۲۰ در سراسر جهان دست‌کم ۲۲۷ تن از طرفداران محیط‌زیست و محیط‌بانان کشته شدند. این میزان جنایت در رابطه با محیط زیست بی‌سابقه است. سه‌چهارم قربانیان اهل آمریکای جنوبی بوده‌اند.
در بسیاری از کشورها خطر مرگ برای طرفداران محیط زیست و محیط‌بانان افزایش یافته است. بر اساس گزارشی که سازمان غیردولتی “گلوبال ویتنس” (Global Witness) منتشر کرده، در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۲۷ تن از افرادی که برای جلوگیری از جنگل‌زدایی، زمین‌خواری و دیگر گونه‌های تخریب فضای سبز و محیط زیست فعالیت می‌کنند به‌قتل رسیده‌اند – یعنی هفته‌ای چهار قتل!
بر اساس آمار این سازمان، سه‌چهارم این جنایت‌ها در آمریکای لاتین رخ داده است: در کلمبیا ۶۵ نفر، در مکزیک ۳۰ نفر و در برزیل ۲۰ نفر کشته شده‌اند.
“گلوبال ویتنس” معتقد است که شمار واقعی کشته‌شدگان به‌مراتب بیشتر است.
در سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۲۱۲ فعال محیط زیستی در سراسر جهان کشته شدند.
وبسایت خبری آلمانی‌زبان “تاگس‌شاو” به نقل از لوردس کاسترو، از سازمان غیردولتی سوموس دفنسورس در کلمبیا نوشت: «۲۰۲۰ بدترین سال در این رابطه بود. تجاوز علیه فعالان محیط زیست و حقوق بشر به‌شدت افزایش یافته است».
به گفته این فعال محیط‌زیستی، بومیان که از سرزمین اجدادی خود دفاع می کنند بیش از دیگران مورد حمله واقع می‌شوند.
اهمیت بیشتر به انسان و کره زمین
نتایج پژوهش‌های “گلوبال ویتنس” نشان می‌دهد که در سطح جهان بیشتر موارد قتل محیطبانان و فعالان محیط‌زیستی در رابطه با جنگل‌زدایی و پس از آن پروژه‌های احداث آب و سد و کشاورزی بوده است.
کریس مدن، سخنگوی این سازمان می‌گوید: «تا زمانی که دولت‌ها حفاظت از فعالان محیط‌زیست را جدی نگیرند و شرکت‌های تجاری انسان و کره زمین را در اولویت قرار ندهند، هم تخریب محیط زیست و هم کشتار ادامه خواهد داشت».
او تاکید می‌کند، کسانی که جان خود را برای مبارزه با بحران اقلیمی و برای نجات جنگل‌ها، رودخانه‌ها و اکوسیستم‌ها به‌خطر می‌اندازند، فشارهای زیادی متحمل می شوند.
علاوه بر اعمال خشونت‌آمیز و قتل، تهدیدها، کمپین‌های افترا و اقدامات قانونی علیه فعالان محیط‌زیستی افزایش یافته است. بنا بر داده‌های موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم (SIPRI) فعالان به طور فزاینده‌ای در اینترنت مورد جاسوسی و تهدید قرار می‌گیرند.
به گزارش “گلوبال ویتنس”، «سرکوب، ارعاب و نظارت آشکار می‌تواند بر انگیزه و سلامت روانی فعالان تأثیر جدی بگذارد.»
در گزارش این سازمان همچنین آمده است که در پشت اقدامات خشونت‌آمیز به طور عمده شرکت‌های تجاری، باندهای تبه‌کار، گروه‌های شبه‌نظامی، شورشیان، کشاورزان و در برخی موارد ماموران و نهادهای دولتی قرار دارند.
چندی پیش خبرگزاری افه گزارش داد که پدیده جنگل‌زدایی در شش اکوسیستم برزیل در سال ۲۰۲۰ به ۱۳ هزار و ۸۵۳ کیلومتر مربع گسترش یافته که نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایشی ۶/ ۱۳ درصدی به‌شمار می‌رود.
بر اساس این گزارش، با وجود افزایش چشمگیر جنگل‌زدایی در این منطقه، موسسه دولتی محیط زیست برزیل به عنوان مهم‌ترین نهاد رسمی نظارت بر جنگل‌‌زدایی، تنها در باره پنج درصد از مناطقی که در آنها قطع غیرقانونی درختان صورت گرفته تحقیق کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »