بنياد مسيحي ايرانيان
new

“رژیم غذایی سالم، یک دهه به طول عمر اضافه می‌کند”

در این نوشته برایتان توضیح می‌دهیم که رژیم غذایی سالم می‌تواند یک دهه به عمرتان اضافه کند و خوردن آلو از تحلیل استخوان‌ها جلوگیری کند.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که با یک رژیم غذایی سالم، می‌توانید یک دهه بیشتر زندگی کنید. به گزارشEveryday Health؛ ؛ بر اساس بررسی محققان نروژی از دانشگاه برگن، اگر یک فرد ۲۰ ساله شروع به خوردن یک رژیم غذایی سالم کند، می‌تواند تا ۱۳ سال بیشتر به زندگی خود اضافه کند. این مزیت شامل افراد مسن نیز می‌شود. به طوریکه افرادی که در دهه ۶۰ زندگی هستند، با تغییر رژیم غذایی مدرن غربی به رژیم غذایی گیاهی، به طور متوسط ۸ سال دیگر، بیشتر زندگی می‌کنند.
بر اساس مطالعه‌ای که در آوریل ۲۰۱۹ در مجله The Lancet منتشر شد، تخمین زده می‌شود که ۱۱ میلیون مرگ سالانه در جهان به‌ دلیل تغذیه ناسالم است. محققان مصرف زیاد سدیم و مصرف کم غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات را به عنوان عوامل اصلی این بحران مورد تاکید قرار دادند.
به گفته محققان، گوشت قرمز و فرآوری‌ شده، نوشیدنی‌های شیرین ‌شده با شکر و غلات تصفیه‌ شده، در رژیم غذایی سالم جایگاه بسیار اندکی دارد.
داده‌های منتشرشده در ژانویه ۲۰۲۲ توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) نشان داده که از هر ۸ بزرگسال، تنها ۱ نفر روزانه ۱.۵ تا ۲ فنجان میوه مصرف می‌کند و از هر ۱۰ نفر، فقط ۱ نفر ۳ فنجان سبزیجات در روز می‌خورد.
با این حال برای اتخاذ الگوهای تغذیه سالم هرگز دیر نیست.
نویسندگان مطالعه اخیر، پیشنهاد می‌کنند که به‌جای پروتئین‌های حیوانی، سراغ پروتئین‌های گیاهی بروید. مثلاً به‌جای چیزبرگر، نخود برگر بخورید. حتی می‌توانید با ماهی‌های چرب (مانند سالمون) نیز شروع کنید. اگرچه ماهی یک گیاه نیست، اما فواید اسیدهای چرب امگا ۳ را می‌توان از آنها به‌دست آورد.
همچنین رنگ غذا منعکس‌کننده تراکم مواد مغذی آن است، بنابراین حداقل ۵ رنگ مختلف از میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل و دانه‌ها را در روز مصرف کنید.
روغن‌های غیراشباع را فراموش نکنید. روغن‌های غیراشباع شامل تک‌غیر اشباع و چند غیراشباع هستند. هر دو نوع چربی‌های غیراشباع می‌توانند به بهبود کلسترول خون شما کمک کنند؛ البته وقتی که به‌جای چربی‌های اشباع و ترانس استفاده شوند. روغن‌های گیاهی مایع مانند سویا، ذرت، گلرنگ، کانولا، زیتون و آفتابگردان حاوی چربی‌های غیراشباع هستند.
به گفته محققان نباید به طور ناگهانی سراغ یک رژیم غذایی سالم بروید تا فواید آن را تجربه کنید. نکته مهم این است که تغییراتی ایجاد کنید که بتوانید در درازمدت به آنها پایبند باشید و آنها را ثابت نگه دارید.
خوردن آلو، از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند
تحقیقات جدید پژوهشگران در موسسه تحقیقاتی کالج پزشکی پن در ایالت پنسیلوانیا نشان می‌دهد که خوردن آلو می‌تواند برای سلامت استخوان‌ها مفید باشد.
به‌ گزارش مدیکال ‌اکسپرس؛ محققان دریافتند که آلو می‌تواند به پیشگیری یا به تاخیرانداختن تحلیل استخوان بخصوص در زنان یائسه کمک کند، احتمالاً به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو. هر دوی این عوامل منجر به تحلیل استخوان‌ها می‌شوند.
در زنان یائسه، سطوح پایین استروژن می‌تواند باعث افزایش استرس اکسیداتیو و التهاب شود و خطر ضعیف شدن استخوان‌ها را افزایش دهد. اما گنجاندن آلو در رژیم غذایی می‌تواند با کند کردن یا معکوس کردن این روند به محافظت از استخوان‌ها کمک کند.
پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان‌ها ضعیف یا شکننده می‌شوند و می‌تواند برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیفتد، اما به گفته محققان در میان زنان بالای ۵۰ سال شایع‌تر است. این بیماری بیش از ۲۰۰ میلیون زن در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
در حالی که داروهایی برای درمان پوکی استخوان وجود دارد، محققان می‌گویند که علاقه فزاینده‌ای به کشف روش‌هایی برای درمان این بیماری با تغذیه صحیح دارند.
میوه‌ها و سبزیجاتی که سرشار از ترکیبات فعال زیستی مانند اسید فنولیک، فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها هستند، می‌توانند به‌طور بالقوه به محافظت در برابر پوکی استخوان کمک کنند.
بعد از ۴۰ سالگی، تجزیه سلول‌های قدیمی شروع به پیشی‌ گرفتن از تشکیل سلول‌های جدید می‌کند. این روند می‌تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله التهاب و استرس اکسیداتیو باشد، یعنی زمانی که رادیکال‌های آزاد و آنتیاکسیدان‌ها در بدن نامتعادل هستند.
بااین‌حال، آلو دارای فواید تغذیه‌ای زیادی مانند مواد معدنی، ویتامین K، ترکیبات فنلی و فیبر رژیمی است که همگی می‌توانند به مقابله با برخی از این اثرات کمک کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »