بنياد مسيحي ايرانيان
new

روش جدید قیمت‌ گذاری «دستوری» خودرو در ایران

چندین و چند سال است که قیمت خودرو در ایران به‌ صورت دستوری مشخص می‌ شود؛ عاملی که خود باعث افزایش شدید قیمت خودرو شده است. اکنون قرار است شیوهٔ جدیدی از قیمت‌ گذاری دستوری جایگزین شیوهٔ دستوری قبلی شود.
روزنامهٔ دنیای اقتصاد گزارش داده است که احتمالاً «کاهش قیمت تمام‌ شدهٔ خودرو» جایگزین «افزایش شش‌ ماههٔ قیمت فروش خودرو» می‌ شود و این روش جدید قیمت دستوری خودرو است.
به‌ نوشتهٔ این روزنامه، متولی صنعت پیش از رأی اعتماد مجلس عنوان کرده بود که دنبال قیمت‌ گذاری دستوری نیست، اما با طرح جدید خود مبنی بر کاهش دستوری قیمت مواد اولیه، ظاهراً قصد اجرای نسخهٔ جدید قیمت‌ گذاری را دارد. این مدل سیاستگذاری بدون توجه به علت‌ها تولید را دچار اختلال می‌ کند.
برخی کارشناسان می گویند قیمت‌ گذاری دستوری مانعِ عرضهٔ خودرو طبق هزینه‌های تولید شده است و این امر سالانه زیان انباشته و زیان تولید در خودروسازیهای ایران را تشدید کرده است.
فاطمی امین، وزیر صمت، گفته است: «یکی از طرح‌ های قابل پیگیری در این وزارتخانه خارج کردن قیمت دلار از اقتصاد کشور است که دربارهٔ فولاد توانستیم دلار را از قیمت‌ گذاری آن خارج کنیم. بطور نمونه در حوزهٔ خودرو ۳۰ درصد قطعات وارداتی است، اما قیمت ۴۰ درصد قطعات دیگر خودرو که داخل تولید می‌شود نیز به دلار متصل است.»
او همچنین افزوده است که «حدود دو ماه است در فولاد این روند را آغاز کردیم، یعنی قیمت شمش که اکنون ۱۳ هزار تومان است، اگر قرار بود همچنان وابسته به دلار باشد، باید ۱۸ هزار تومان مبادله می‌ شد.»
ظاهراً دولت ایران به‌ دنبال تحقق این فرض است که اگر تولید‌ کنندگان خودرو مواد اولیه را مثلاً از شرکت فولاد ارزانتر خریداری کنند، می‌توانند خودرو را با قیمت پایین‌ تری تولید و عرضه کنند. آن بخش از هزینه‌ هایی که به ریال پرداخت می‌ شود، نباید از نرخ ارز تأثیر بپذیرد.
منتقدان می گویند اما پیچیدگی‌ های اقتصاد باعث شکست چنین طرحی خواهد شد. با این حال این فرضیه برای قیمت گذاری جدید طرفدارانی هم در میان بخشهای صنعتی دارد.
محمد‌رضا نجفی‌ منش، رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌ سازان، گفته است: «در حال حاضر شرکت‌ های قطعه‌ ساز مواد اولیهٔ موردنیاز خود را از دو مسیر شرکت‌های تولید‌ کنندهٔ داخلی و واردات تأمین می‌ کنند. وزارت صمت به دنبال این است که آن بخش از هزینه‌ هایی را که تولید‌ کنندگان مواد اولیه به ریال پرداخت می‌کنند، به‌ نوعی از نوسانات ارزی مصون نگه دارد تا قیمت نهایی با افزایش نرخ ارز، افزایش نیابد. این اتفاق می‌ تواند به نفع شرکت‌های قطعه‌ ساز باشد و آنها مواد اولیه را با قیمت‌ های به مراتب پایین تر از قیمت‌های فعلی خریداری کنند.»
در مقابل، منتقدان می‌ گویند بسیاری از مواد اولیهٔ بسیاری از قطعات و تولیدات ایرانی از خارج وارد می‌شود که عملاً تعیین قیمت ریالی برای چنین محصولاتی به تولید کننده ضربه می‌ زند و از طرفی بسیاری از تولید کنندگان مواد اولیه در ایران به جای فروختن محصول خود در ایران آن را صادر خواهند کرد و به همین دلیل مشکل کمبود مواد اولیه در ایران ایجاد خواهد شد.
هم‌ اکنون قیمت خودرو را شورای رقابت و به‌ صورت دستوری مشخص می‌ کند. شورای رقابت در صنعت خودرو ایران به‌ بهانهٔ تنظیم قیمت شکل گرفت، اما عملکرد سال‌ های اخیر این شورا باعث افزایش قیمت خودرو شده است به‌ گونه‌ ای که از زمان آغاز به کار آن قیمت خودروها در ایران چندین برابر شده است.
در ایران واردات خودرو ممنوع است و همین عامل سبب شده است بازار کاملاً انحصاری باشد. با کاهش تولید، مدیریت بازار توسط شورای رقابت و انبار خودرو توسط خودرو سازان، قیمت خودرو در سالهای اخیر به‌ شدت افزایش یافته است.
این در حالی است که خودروسازان ایرانی مدعی هستند در حال زیان دادن هستند. این شرکت‌ ها سعی می‌ کنند با فروش‌ های ویژه که مردم برای آن صف می‌ بندند، کمبود نقدینگی خود را که حاصل مدیریت غلط در صنایع خودروسازی ایران است، بپوشانند.
فربد زاوه، کارشناس خودرو، در پاسخ به این پرسش روزنامهٔ گسترش صنعت که راهکار خروج بازار خودرو از وضعیت موجود و تولید رقابتی چیست، گفته است: «تنها راه‌ حل خروج دولت از بنگاه‌ داری است و تا زمانی که دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت متوجه این مسئله نیستند که شأن و منزلتشان بالاتر از یک رئیس بنگاه بودن است، مشکلات حل نمی‌ شود و سرنوشت صنعت نساجی برای صنعت خودرو هم رقم می‌ خورد.»
به‌ گفتهٔ این کارشناس خودرو، مهم نیست حتی مالکیت سهام‌ ها متعلق به کیست؛ برخی گروه‌های خودروسازی به‌ شکل اسمی خصوصی است و دولت در آن سهامی ندارد اما مجاز نیستند در فضای رقابتی محصولی را به بازار عرضه کنند. در واقع مدل بنگاه‌ داری دولتی باعث شده ما در همهٔ حوزه‌ ها دچار از بین رفتن منابع شویم و شرکت‌های داخلی ضعیف و زیان‌ده شوند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »