بنياد مسيحي ايرانيان
new

.روسیه مناطقی از دریای سیاه را به روی کشتی‌های جنگی خارجی می‌بندد

روسیه اعلام کرد برخی از مناطق دریای سیاه را برای تردد کشتی‌های جنگی خارجی مسدود می‌کند. اتحادیه اروپا، اوکراین، ناتو و آمریکا به تصمیم مسکو به شدت اعتراض کردند.
تردد در بندرهای اوکراین در چند ماه آینده برای ناوگان‌های خارجی دشوارتر خواهد بود. روسیه می‌خواهد برخی مناطق دریای سیاه را مسدود کند. طبق گفته مقام‌های روسیه این تصمیم فقط آب‌های سرزمینی روسیه را شامل می‌شود.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد کشتی‌های جنگی خارجی تا ۳۱ اکتبر سال جاری دیگر مجاز به عبور از مناطق دریایی مسدود شده نیستند اما کشتی‌های باری و تجاری می‌توانند در این مسیرها تردد کنند.
گفته می‌شود مناطق مسدود شده از شهر کریمه، سواستاپول گرفته تا گورزوف را شامل خواهد شد. حمل و نقل از طریق تنگه کرچ، که دریای سیاه را به دریای آزوف متصل می‌کند، ادامه خواهد داشت.
آمریکا، اتحادیه اروپا، اوکراین و ناتو اقدام روسیه برای بستن برخی نقاط دریای سیاه را تحریک‌آمیز دانسته‌ و از آن انتقاد کرده‌اند. کشورهای غربی اقدام روسیه را نقض قوانین بین‌المللی می‌دانند.
پیتر استانو، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت تصمیم روسیه برای بستن مناطقی از دریای سیاه نقض قوانین بین‌المللی و بی‌ثبات‌سازی بیشتر منطقه خواهد بود.
در غرب این نگرانی وجود دارد که تردد کشتی‌ها که در کنوانسیون حقوق دریایی سازمان ملل متحد قید شده در دریای سیاه محدود شود و روسیه مانع حمل و نقل بین‌المللی شود.
روابط اوکراین و روسیه پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ به تیرگی گراییده است.
نیروی دریایی روسیه نوامبر ۲۰۱۸ نیز سه ناوچه اوکراینی با ۲۴ سرنشین آن را به اتهام “ورود غیرقانونی” به قلمرو آبی روسیه در تنگه کرچ توقیف کرده بود.
تنش بین روسیه و اوکراین اخیرا شدت گرفته است. آمریکا و ناتو نیروهای خود را در دریای سیاه تقویت کرده‌اند و این اقدام برای روسیه خوشایند نبوده است.
سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه گفته است هیچ دلیلی برای حضور ناوهای آمریکایی در نزدیکی سواحل روسیه در دریای سیاه وجود ندارد و اینها اقدامات تحریک‌آمیز هستند.
ناتو از روسیه خواست دسترسی آزاد به بنادر اوکراین در دریای آزوف و آزادی دریانوردی را تضمین کند. وزارت امور خارجه اوکراین نیز روسیه را به “افزایش تشدید در دریای سیاه” متهم کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »