بنياد مسيحي ايرانيان
new

“روسیه با اطلاع آمریکا به ایران پیشنهاد یک توافق موقت داده است”

به گزارش شبکه CNBC روسیه به جمهوری اسلامی پیشنهاد داده که با یک توافق موقت اتمی موافقت کند. این پیشنهاد با اطلاع امریکا صورت گرفته است. ایران گفته است، هر توافق موقتی را رد می‌ کند.
شبکه خبری CNBC از قول چندین مقام دولت و کنگره ایالات متحده خبر داده که روسیه با توافق آمریکا به ایران پیشنهاد یک توافق موقت هسته‌ای را داده است. چنین توافقی شامل برداشتن بخشی از تحریم‌ها در مقابل بازگشت ایران به تعهداتی است که در برجام مشخص شده بود.
دو مقام دولت بایدن، یک مقام در کنگره، یک مقام سابق دولتی و چهار نفر نزدیک به مذاکرات این موضوع را به شبکه CNBC خبر داده‌اند.
به گفته این افراد آمریکا از پیشنهاد روسیه به ایران مطلع بوده؛ پیشنهادی که همزمان با نگرانی دولت بایدن درباره از دست رفتن زمان برای بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ مطرح شده است.
در حالی که مقامات نزدیک به مذاکرات گفته‌اند، پیشنهاد روسیه به ایران برای یک توافق موقت با اطلاع آمریکا بوده، اما مقامات دولت بایدن از آنچه میان ایران و روسیه طرح شده فاصله گرفته‌اند.
مقامات دولت بایدن و افراد نزدیک به مذاکرات گفته‌اند، ایران تا کنون طرح روسیه را رد کرده است. نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل روز جمعه (۲۱ ژانویه / اول بهمن) گفت تهران خواهان توافق موقتی نیست. او از اظهارنظر درباره پیشنهاد روسیه خودداری کرد.
مقامات دولت بایدن گفته‌اند حصول یک توافق موقتی می‌تواند گام اول به سوی بازگشت کامل به توافق سال ۲۰۱۵ باشد و نه به عنوان یک توافق جدید یا جداگانه. یکی از این مقامات همچنین گفته است، توافق موقتی در “بحث‌های جدی” مطرح نیست.
این مقام دولت بایدن گفته است: «ما نمی‌توانیم درباره بحث‌هایی که احتمالا میان ایران و روسیه مطرح شده صحبت کنیم. در این مرحله ما فقط مطمئن هستیم که در بحث‌های جدی هیچ توافق موقتی مطرح نیست.»
او تاکید کرد، “جدول زمانی ما بر اساس ارزیابی‌فنی پیشرفت برنامه اتمی ایران است و نه ساعت زمان.”
دولت روسیه به پرسش CNBC درباره این موضوع پاسخ نداده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »