بنياد مسيحي ايرانيان
new

روسیه، آمریکا و جمهوری چک را “کشورهای غیردوست” اعلام کرد

به دستور پوتین، آمریکا و جمهوری چک جزو کشورهای خارجی “غیردوست” با روسیه رده‌بندی شدند. این اقدام در تناقض با پیمان وین است و بر تجارت و توریسم این سه کشور تاثیر منفی خواهد گذاشت.
روسیه، آمریکا و جمهوری چک را جزو “کشورهای غیردوست” رده بندی کرد. دولت روسیه روز جمعه ۱۴ مه این موضوع را اعلام کرد و گفت بر اساس دستور پوتین این کار انجام شده است.
این رده بندی به این معناست که نمایندگی‌های دیپلماتیک میان روسیه و این دو کشور محدود خواهند شد. همچنین جمهوری چک تنها مجاز به استخدام ۱۹ تبعه روسیه خواهد بود. آمریکا مجاز به استخدام تابعین روسیه نیست.
این مصوبه در چارچوب اقدامات متقابل جمهوری چک و آمریکا علیه روسیه نصویب شده است. این دو کشور اخیرا تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را از خاکشان اخراج کردند.
در ماه آوریل، ایالات متحده تحریم‌هایی علیه دیپلمات‌های روسیه اعمال کرد. دلیل این اقدام مداخله روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا و نیز حملات هکرهای روسی اعلام شد.
جمهوری چک نیز سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی روسیه را در انفجار سال ۲۰۱۴ در یک انبار مهمات در شرق این کشور مقصر شناخته و به همین دلیل دیپلمات‌های روس را اخراج کرده است.
مسکو تمامی این اتهامات را رد کرده است.
وزارت خارجه جمهوری چک، روسیه را متهم کرده که “یک قدم دیگر به سمت تنش نه تنها با جمهوری چک بلکه با کل اتحادیه اروپا” برداشته است. به گفته این وزارتخانه اما این اقدام روسیه بیش از هرکس به خود این کشور آسیب خواهد زد.
تصمیم اخیر روسیه در تناقض کامل با توافق وین درباره روابط دیپلماتیک است. این تصمیم همچنین بر توریسم، تجارت و روابط شهروندان این کشورها با یکدیگر نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »