بنياد مسيحي ايرانيان
new

روزجهانی کار و کارگر

اولین روز از ماه “می” هر سال در تقویم میلادی که در تقویم هجری شمسی معمولاً با روزهای ۱۱ یا ۱۲ اردیبهشت ماه مصادف می شود ، روز جهانی کار و کارگر نام دارد.

نگاهی به تاریخچه پرماجرای روز جهانی کارگر؛
مناسبت اول می به عنوان روز کارگر به این لحاظ بوده است که در چهارم ماه می سال ۱۸۸۶، و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود که شماری کشته، عده‌ای مجروح و بعداً چهارتن نیز اعدام شدند. کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ده ساعت به ۸ ساعت بودند.

دزد آزاد، کارگر زندانی…

اختلاس بیداد می‌کند، سفره کارگر خالی…
جماعتی مفت خور، کارگر گرسنه…
آقازادگان در عیش و نوش، کارگر زاده بی کفش و لباس…
وزیر، نماینده، سردار، فرماندار، استاندار و همه و همه درپی رانت، کارگر بدنبال مطالبه حقوق معوقه…
پینه ساختگی پیشانی مقامات، پینه دست کارگر…
کارگر بیمار اما بدون بیمه، کارگر پر کار اما بدون دستمزد، کارگر باغیرت اما شرمنده خانواده، کارگر زحمتکش اما توان مالی صفر، کارگر…….
به کدامین دلخوشی باید روز کارگر راتبریک گفت، پینه دست آنها را هیچ دارویی درمان نمی‌کند، قلب دردمند این جماعت از بی‌توجهی مقامات شکسته، عرصه به آنها تنگ شده، نه تنها طمعی به حق دیگران ندارند که به حق خود نیز دست نمیازند.

کارگران هفت تپه برای استرداد مطالباتشان از هفت خان رستم گذشتند ولی نه تنها طلبشان مسترد نشد، که خود نیز در بند شدند…

به که تبریک بگویم به کارگر باشرفی که بیگناه به حبس کشیده شده، با چه رویی تبریک بگویم، درحالی که تلاشی برای به اثبات رساندن بیگناهیش نکردم.
هفت تپه را نیز بلعیدند آنانی که به اسم خصوصی سازی تمام اموال و منابع ملی رااستعمار می‌کنند…

کودکان کار 

کشوری با اینهمه منابع و ذخایر غنی زیر زمینی، کشوری با اینهمه ذخایر نفت و گاز عکس منتخب برای روز کارگر عکس کودکی معصوم است که به جای بازی و سرگرمیهای کودکانه مجبور به دستفروشی ست. واقعا شرم باد براین نظام چپاولگر که تمام سرمایه های ملی که متعلق به آحاد ملت است را به یغما برده و تنها سهمی که کارگر از این همه ثروت ملی دارد، استخراج و کار بر روی پروژه های آقازاده هاست و دیگر هیچ…

آیا این کارگران کوچک سهمی از ثروت ملی ندارند؟ آیا این کودکان کارگر نیستند؟

آیا مسوولان فکری بحال ۷۰ هزار کارگر کودک کار نمی‌کنند؟
شرم باد براین نظام بی تدبیر، شرم باد براین غارتگران که به راحتی حق کارگران را می‌خورند و آنها را محبوس می‌کنند…

و دانشجویی مجبور به کارگری…

چگونه روز کارگر را به این دانشجو تبریک بگویم. کارگر واکسی، دختری که احتمالا از استان سیستان یا شهرهای جنوبی ست. یعنی جایی که بر روی گنج هستند. هزاران کارگر شبیه به این دختر با شرافت هست ولی دریغ از توجه مسؤلین بی مسؤولیت!!!!

دیدگاه حزب دمکرات مسیحی نسبت به کارگران؛

از نظر حزب ما، اقتصاد باید در خدمت تعالی انسان باشد و نه انسان در خدمت اقتصاد. الگوی اقتصادی مورد نظر ما ترکیبی است از رشد و توسعه، نوآوری، رعایت محیط زیست، اشتغال، عدالت و تامین اجتماعی و بهروزی انسان ها با تکیه بر اقتصاد مبتنی بر اخلاق و انسانیت. یک اقتصاد انسانی که نه در جستجوی سود، که در کنار سایر نهادهای جامعه در پی تامین پایه های مادی خوشبختی انسان هاست. این روندی است سخت، طولانی و گام به گام، اما ممکن، زیرا که بنیان آن عشق به انسان و علاقه به رشد انسانیت
است به همین دلیل بنیاد ما تاکید دارد که اشتغال باید دارای دستمزدی باشد که بتواند نیازهای شاغلین را تامین نماید. اشتغال شهروندان باید داوطلبانه، با دستمزد مکفی، رعایت حقوق کار، پوشش تامین اجتماعی و نیز تامین کننده زمان آزاد برای رشد معنوی فرد باشد. امکان تغییر آزادانۀ شغل و رفتن به سوی مشاغل جدید باید تامین شود.

نگاه  حزب دمکرات مسیحی به خواسته های بر حق کارگران؛

حزب ما تلاش خود را برای تامین حداکثر حقوق مادی و رضایت معنوی برای مزدبگیران جامعه صورت خواهد بخشید.

تامین حقوق مزدبگیران باید به شکل قانونی و نهادینه بوده و نمایندگان منتخب مردم بر اجرای آن نظارت و قدرت دخالت قانونی داشته باشند. توجه کردن به نقش مهم سندیکاهای صنفی و اتحادیه های کارگری در این باره در دستور کار حزب قرار دارد.

حزب دمکرات مسیحی ایرانیان در تلاش خواهد بود که همۀ کارگران کشور، خود از طریق سندیکاها و سایر نهادهای مدنی و صنفی در تعیین وضعیت خود و شرایط محیط کار فعال باشند. این نهادها باید بتوانند با برخورداری از آزادی و امنیت فعالیت کنند.

حزب دمکرات مسیحی ایران از مبارزه بی امان و خستگی ناپذیر کلیه کارگران ،زحمتکشان و دیگر اقشار مردم ستم دیده ایران برای احقاق حقوق عادلانه خویش ،پشتیبانی نموده و بر این باور است که تنها راه رهایی ،وحدت و همبستگی ملی مردمان ایران برای برکناری این نظام تبهکار اسلامی است .

نه به ضد رژیم کارگری ،ضد انسانی و ضد ایرانی ملایان حاکم .

پیش به سوی آزادی ،برابری و دمکراسی در ایران فردا .

 آزادی و آبادی ایران در پرتو صلح ،عدالت و محبت مسیح .

حزب دمکرات مسیحی ایران .

اول ماه می ۲۰۲۱ برابر با ۱۱ اردیبهشت ۲۵۸۰

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »