بنياد مسيحي ايرانيان
new

رمزگشایی از کتیبه باستانی «شهر مردگان» در اسرائیل ؛ متوفی «نو آئین» است .

شماری از باستان‌ شناسان پس از تحقیق بر روی یک کتیبه متعلق به حدود ۱۸۰۰ سال پیش که از گوردخمه‌ای در «شهر مردگان» در اسرائیل به دست آمده بود، توانستند آن را رمزگشایی کنند.
«به گفته پژوهشگران، این نوشته یک نفرین باستانی یهودی است که برای دور نگه داشتن سارقین قبر کاربرد داشته و فرد متوفی با درج نفرین در ورودی مقبره، به کسی که می‌خواسته قبر او را باز کند پیشاپیش هشدار داده است.
به نقل از یورونیوز، در این کتیبه آمده است: «یعقوب نوآئین هر کسی که این قبر را باز کند نفرین می‌کند. بنابراین هیچ کس آن را باز نکند. او ۶۰ سال داشت.»
محققان می‌گویند جمله آخر این نفرین به یک سبک دیگر نوشته شده و ممکن است پس از مرگ وی توسط بستگان او به کتیبه اضافه شده باشند.
این کتیبه قرمزرنگ و هشت خطی در درون مقبره کشف‌ شده قرار داشت و درست روبروی در ورودی، به یک تخته سنگ تکیه داده شده بود. کتیبه نفرین که به زبان یونانی نوشته شده، اولین کتیبه مدفونی است که در ۶۵ سال گذشته در گوردخمه‌های «بیت شِعَریم» یافت می‌شود. این همچنین نخستین کتیبه‌ای است که نشان می‌دهد فرد متوفی تغییر دین داده بوده است.
محققان می‌گویند کتیبه‌هایی که در آن‌ها اشاره به تغییر دین فرد متوفی شده کمیاب هستند و مواردی که پیش از این کشف شده‌اند بیشتر به دوره معبد دوم یا دوره اولیه امپراتوری روم تعلق داشته‌اند؛ زمانی که یهودیت هویت غالب در «یهودیه»، بخش کوهستانی جنوب سرزمین تاریخی اسرائیل، به شمار می‌رفت.
پروفسور آدی ارلیچ از انستیتو باستان‌ شناسی زینمن و دانشکده باستان‌شناسی دانشگاه حیفا که رهبری کاوش‌ها را بر عهده داشته می‌گوید: «یافته فعلی یکی از معدود مواردی است که در اواخر دوره روم به یک نوکیش اشاره می‌کند. این کتیبه در واقع مربوط به اواخر امپراتوری روم یا اوایل بیزانس است؛ هنگامی که مسیحیت در حال بسط قدرت خود است و با این حال ما شواهدی می‌یابیم که هنوز افرادی وجود دارند که به یهودیان می‌پیوندند.»
مسیحیت که در اواخر دوره امپراتوری روم (قرن ۳ و ۴ میلادی) شروع به ریشه دواندن در جوامع آن وقت کرد، سرانجام به دین غالب در امپراتوری روم تبدیل شد.
«بیت شِعَریم» در قرن‌های ۲ تا ۵ میلادی یک مرکز یهودی‌نشین به شمار می‌رفت. مشهورترین بخش این شهر یک گورستان است که حدود ۸۰ سال پیش حفاری شد و کتیبه‌هایی مدفون به زبان یونانی، زبان گفتاری غالب شهر در آن زمان، در آنجا پیدا شد. این آرامگاه اصلی یهودیان تا اندازه‌ای شهرت داشت که افراد از شهرهای دوردست نظیر پالمیرا در سوریه کنونی مردگان خود را به آنجا می‌آورده‌اند.
«بیت شِعَریم» که «شهر مردگان» را در دل خود جای داده است در بیست کیلومتری شرق شهر حیفا قرار دارد و در سال ۲۰۱۵ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. شهر مردگان پیش از این شناخته شده بودند، اما دو کتیبه مدفون سال گذشته به طور اتفاقی توسط رئیس حفاظت پارک در یک گوردخمه جدید کشف شدند.
متن کامل استخراج‌ شده این کتیبه به تازگی در یک کنفرانس در دانشگاه حیفا ارائه شده و خود کتیبه نیز برای حفاظت به مرکز اداره آثار باستانی اسرائیل انتقال یافته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »