بنياد مسيحي ايرانيان
new

ربیعی: تصمیم‌گیری درباره برجام شاید برعهده دولت آینده باشد

علی ربیعی، سخنگوی دولت اعلام کرد اگر جمهوری اسلامی نتواند تا پایان عمر دولت فعلی مذاکرات را به سرانجام برساند و تحریم‌های آمریکا برداشته نشود، تصمیم‌های بعدی درباره برنامه هسته‌ای ایران بر عهده دولت سیزدهم خواهد بود.
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی در نشست خبری هفتگی هشت تیر (۲۹ ژوئن) گفت، “در صورتی که مذاکرات وین تا پایان دولت روحانی به آنچه مد نظر جمهوری اسلامی است نرسد، تصمیم‌گیرندگان عالی نظام دولت سیزدهم این قضیه را برعهده خواهند گرفت”.
تحریم‌های گسترده آمریکا شامل حال بخش‌های اصلی اقتصاد ایران مانند انرژی، مالی، بانکی، بیمه و غیره است.
ربیعی با اشاره به این تحریم‌ها و روند مذاکرات اضافه کرد، اگرچه در برخی موارد “اتفاق نظر وجود دارد”، اما در صورتی که پیرامون همه مسائلی که در دستور کار مذاکرات قرار دارد، توافق حاصل نشود، “عملا توافقی شکل نگرفته است”.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز روز گذشته ۷ تیر (۲۸ ژوئن) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: «موضوع توافق فنی با آژانس و ادامه و عدم آن، موضوع بحثی است که همچنان تصمیم جدیدی در مورد آن اتخاذ نشده است، چه در باره ادامه و یا عدم ادامه آن و همچنین در مورد پاک شدن اطلاعات دوربین‌ها تصمیمی اتخاذ نشده است.»
او با اشاره به ادامه نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سایت‌های هسته‌ای ایران گفت: «قرار است دوربین ها جمع نشود ولی اطلاعات این دوربین‌ها در اختیار آژانس قرار نگیرد. در این مدت هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نشده است.»
دو روز پیش شبکه “ان‌بی‌سی” با انتشار گزارشی به احتمال رفع پاره‌ای از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی پرداخت و گفت هدف دولت آمریکا از این اقدام هموار کردن راه کسب توافق بر سر احیای برجام است. دو منبع مطلع به این شبکه گفته‌ بودند که اشاره به “رفع تحریم‌های خامنه‌ای و بیت او است که بخشی از خواست‌های جمهوری اسلامی در گفت‌وگوهای کمیسیون مشترک برجام در وین است”.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اما در دیدار روز دوشنبه خود با رووین ریولین، رئیس جمهور اسرائیل در واشنگتن به او اطمینان داد که نخواهد گذاشت “جهموری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست یابد”.
این تحولات به موازات تشدید درگیری‌های نظامی میان آمریکا و نیروهای شبه‌‌نظامی تحت حمایت ایران در عراق در جریان است که احتمال دارد به شکل محسوسی بر روند مذاکرات تاثیر بگذارد.
جمهوری اسلامی زمستان گذشته دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای را محدود و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را بر أساس مصوبه مجلس شورای اسلامی متوقف کرد، ولی در اسفند ماه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرد که دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای به مدت سه ماه فعال بماند.
اکنون مهلت تفاهم جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایان رسیده است. رافائل گروسی روز جمعه ۲۵ ژوئن (۴ تیر) رسما از جمهوری اسلامی درخواست کرده بود مواضع خود را درباره تمدید یا عدم تمدید مهلت همکاری آن کشور با آژانس را به اطلاع او برساند.
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به این درخواست گفت، “مهلت سه‌ماهه تفاهم ایران با آژانس به پایان رسیده و در حال حاضر برنامه‌ای برای تمدید آن وجود ندارد”.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »