بنياد مسيحي ايرانيان
new

راه‌ اندازی رشته تحصیلی «امر به معروف و نهی از منکر» در ایران

ستاد امر به معروف و نهی از منکر قرار است رشته‌ ای به همین عنوان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا راه‌ اندازی کند.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، مهران صمدی، رئیس «قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر» شامگاه یکشنبه، ۲۵ مهر در یک نشست مجازی هدف از راه‌ اندازی این رشته را «تشکیل گروه‌ های مطالبه‌ گری توسط اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و گشت ارشاد مسئولان» عنوان کرده است.
آقای صمدی درباره جزئیات این رشته و قدرت اجرایی «گروه‌ های مطالبه‌ گر» توضیح نداد اما گفت کسانی که مایل هستند «گروه‌ های مطالبه‌ گری» تشکیل دهند، می‌ توانند حوزه کاری و مسئله مورد نظر خود را انتخاب و در سایتی با عنوان «میدان مطالبه» ثبت‌ نام کنند و طی ۱۰ روز با گرفتن مجوز قانونی و رسمی از ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور می‌ توانند رسماً از مردم «مطالبه‌ گری»کنند.
بر اساس دین اسلام «امر به معروف و نهی از منکر»، «واجب کفایی» است و هر فرد مسلمان موظف است به دیگران برای انجام امور دینی «به قدر کفایت» امر و نهی کند.
بسیاری از فعالان حقوق بشر این مسئله را ناقض حریم خصوصی شهروندان می‌ دانند.
از بارزترین جلوه‌ های امر به معروف و نهی از منکر در ایران راه‌ اندازی «گشت کمیته» بعد از پیروزی انقلاب ۵۷ و با فرمان روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی است.
اساس تشکیل این سازمان نظامی، شناسایی و انهدام گروه‌ های مخالف جمهوری اسلامی بود، اما به تدریج برخورد با زنان به دلیل عدم تطابق پوشش آنها با معیارهای تعیین‌ شده از سوی حاکمیت و تجسس در مورد نسبت شهروندان با یکدیگر در خیابانها، از جمله اختیارات این گروه شد.
این گروه بعدتر با عنوان «گشت ارشاد» زیر نظر نیروی انتظامی به فعالیت خود ادامه داد و هر از چند گاه اخبار مربوط به برخورد خشن ماموران با زنان و دختران و بازداشت آنها به دلیل آن‌چه «بد حجابی» خوانده می‌ شود، خبرساز می‌ شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »