بنياد مسيحي ايرانيان
new

رئیس اتاق بازرگانی: ایران در ۳۰ سال گذشته در بخش صادرات رشد نداشته است

رئیس اتاق بازرگانی می‌ گوید در حالی که ایران در ۳۰ سال گذشته در بخش صادرات رشدی نداشته است، صادرات کشورهای همتراز با ایران از جمله ترکیه در این مدت تا ۷ درصد افزایش یافته است.
غلامحسین شافعی که روز دوشنبه، ۲۲ آذر در مراسم «روز ملی صادارات» سخن می‌ گفت، حجم صادرات ایران در سال ۲۰۲۰ را ۵۸.۹ میلیارد دلار اعلام کرده و گفته است این میزان در مقایسه با سال قبل از آن تنها ۴ دهم درصد افزایش یافته است.
او با اشاره به عدم رشد صادارات ایران در سه دهه گذشته گفته است که در این مدت کشورهای همتراز با ایران مانند ترکیه، مالزی، نیجریه و کشورهای شمال آفریقا به‌ترتیب ۷، ۵ و ۲ تا سه برابر رشد صادراتی داشته‌اند.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی از کل حجم صادارات ایران در دهه‌های گذشته ۵۰ درصد نفت و ۵۰ درصد خام‌ فروشی بوده است.
علاوه بر ناکارآمدی دولتی و فساد سیستماتیک که از دلایل مهم بروز مشکلات اقتصاد ایران برشمرده شده‌اند، حکومت ایران به دلیل توسعه مخفیانه برنامه هسته‌ای و حمایت از تروریسم تحت فشار تحریم‌های آمریکا و کشورهای اروپایی قرار دارد.
این وضعیت سبب شده است که ایران در سال‌های اخیر برای صادرات نفت و واردات کالاهای اساسی با مشکلات اساسی مواجه شود و به همین دلیل برای تداوم مراودات اقتصادی خود با برخی متحدانش مانند چین و روسیه مجبور به دادن امتیازهای بسیار از جمله فروش نفت ارزان و تهاتر نفت با برخی کالاها شده است.
در همین حال برخی از کالاهای صادراتی ایران به دلیل نداشتن کیفیت لازم و مطابق نبودن با استانداردهای جهانی بازارهای خود را از دست داده‌اند که از آن جمله می‌ توان به لغو مجوز واردات خودرو ساخت ایران از سوی سوریه و مرجوع و معدوم کردن برخی محصولات کشاورزی صادراتی ایران در ماه‌های اخیر اشاره کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »