بنياد مسيحي ايرانيان
new

رئیس‌ جمهور آفریقای‌ جنوبی خواهان لغو فوری ممنوعیت مسافرتی شد

آفریقای جنوبی به ممنوعیت سفر به این کشور به دلیل شیوع سویه جدید کرونا اومیکرون اعتراض کرد و خواهان لغو فوری ممنوعیت مسافرتی کشورهای غربی شد. سازمان جهانی بهداشت نیز گفته است آفریقای جنوبی به جای تنبیه باید تشویق شود.
سیریل رامافوزا، رئیس‌ جمهوری آفریقای جنوبی روز یکشنبه ۷ آذر (۲۸ نوامبر) در اعتراض به وضع ممنوعیت سفر به این کشور از آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا خواستار آن شد که این ممنوعیت هر چه زودتر لغو شود.
رامافوزا تصمیم کشورهای غربی را “تبعیض‌ آمیز” دانسته است.
ممنوعیت سفر به آفریقای جنوبی و پنج کشور دیگر آفریقایی زمانی وضع شد که پژوهشگران آفریقای جنوبی سویه جدید کرونا را کشف کردند که به دلیل جهش‌های زیاد اثربخشی واکسن‌های موجود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را با چالش مواجه کرده بود.
وزیر بهداشت آفریقای جنوبی سویه جدید را “به طور جدی نگران‌ کننده” خوانده و احتمال داد که این ویروس عامل افزایش تصاعدی موارد جدید ابتلا در این کشور در هفته‌های اخیر بوده باشد.
گونه تازه شناسایی شده در آفریقای جنوبی در ابتدا با عنوان B.1.1.529 مشخص شد اما بعدا سازمان بهداشت جهانی نام اومیکرون را برای این سویه جدید انتخاب کرد.
مخالفت سازمان بهداشت جهانی با ممنوعیت سفر
سازمان جهانی بهداشت WHO عصر یکشنبه ۷ آذر خواستار همبستگی بیشتر با کشورهای آفریقایی شد. نماینده سازمان جهانی بهداشت در آفریقا گفت، سویه اومیکرون اکنون در چندین کشور جهان شناسایی شده و محدودیت‌های سفر به آفریقا به همبستگی جهانی برای مقابله با کرونا لطمه می‌ زند.
او ضمن تأکید بر لزوم تلاش مشترک برای یافتن راه‌ حل تصریح کرد، ممنوعیت‌های جهانی ورود شهروندان آفریقای جنوبی بار دیگر ثابت کرده است که همه‌ گیری کرونا بر شکاف‌های موجود بین دولت‌ها دامن می‌ زند.
سازمان جهانی بهداشت در عین حال از “سرعت و شفافیت” دولت‌های آفریقای جنوبی و بوتسوانا استقبال کرد و توصیه کرد، “این دولت‌ها به جای مجازات و تنبیه باید تحسین و تشویق شوند”.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »