بنياد مسيحي ايرانيان
new

رئیسی: تحریم‌‌ها را بردارند مستقیم با آمریکا مذاکره می‌ کنیم

رئیس‌ جمهور ایران در واکنش به استقبال آمریکا از مذاکره‌ مستقیم، زمینه هرگونه توافق و گفت وگو را به رفع تحریم‌‌ها منوط کرد.
ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم، شامگاه سه‌ شنبه ۵ بهمن در مصاحبه با تلویزیون سراسری ایران با اشاره به استقبال آمریکا از مذاکره مستقیم با ایران گفت: «خیلی از کشورهایی که با ما مذاکره می‌کنند، حامل چنین پیامی بوده‌اند که آمریکایی‌ها می‌ خواهند مستقیم با ما صحبت کنند و این مسئله در دولت‌های قبل هم مطرح بوده و موضوع جدیدی نیست.»
او در باره توافق احتمالی با آمریکا گفت: «در صورتی که طرف‌های مقابل آماده‌ باشند که تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را بردارند، زمینه‌ برای هرگونه‌ توافق وجود دارد.»
رئیسی که پیش از ریاست جمهوری از مخالفان مذاکره با آمریکا و غرب بود، اضافه کرد: «بنای ما تعامل با همه دنیا است. این را در تبلیغات انتخاباتی هم اعلام کردم، اما کشورهایی که می‌ خواهند با ما تقابل داشته باشند ما هم متقابلا عمل خواهیم کرد.»
پیش از این هم امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده بود که لازم باشد با آمریکا مذاکره خواهد شد. او گفته بود: «اگر در روند مذاکرات به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب با تضمین بالا لازمه اش این باشد که سطحی از گفت‌ وگوها را با آمریکایی‌ها داشته باشیم این را هم نادیده نخواهیم گرفت.»
در پی این اظهارات، وزارت خارجه آمریکا نیز آمادگی کشورش برای گفت‌ وگوی مستقیم با ایران بر سر برنامه هسته‌ای را اعلام کرد و آن را “ارتباطی مؤثرتر” خواند.
اعلام آمادگی تلویحی ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا در حالی است که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته است که پیش شرط توافق، آزادی زندانیان دوتابعیتی است.
رئیسی در حالی در باره مذاکره مستقیم با آمریکا موضع گرفته که بریتانیا هشدار داده گفتگوهای اتمی با ایران در وین دارد به “بن بست خطرناکی” نزدیک می‌ شود .
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »