بنياد مسيحي ايرانيان
new

دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی معلمان بازداشتی در ایران شد .

سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط حدود ۴۰ معلم ایرانی شد. معلمان ایرانی به‌رغم فشار و دستگیری‌ها به اعتراضات صنفی و سراسری خود ادامه می‌دهند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای گفته است مقامات ایرانی تا اول ماه مه ۳۸ معلم را بازداشت کرده‌اند. به گفته این نهاد بین‌المللی، حداقل ۱۷ نفر از آنها، از جمله محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران همچنان در بازداشت به سر می‌برند.
طبق این گزارش، بازداشت‌ها پس از آن صورت گرفته که شورای هماهنگی انجمن‌های فرهنگی معلمان ایران خواستار اعتراض سراسری در اول ماه مه در آستانه روز ملی معلم شد.
تارا سپهری ‌فر، پژوهشگر ارشد دیده‌بان حقوق بشر ضمن انتقاد از عدم همکاری مقامات ایرانی با انجمن‌های صنفی معلمان گفته است، مقامات مردم را به دلیل سازماندهی برای احقاق حقوق جمعی خود حبس می‌کنند.
او تاکید کرده است که تلاش برای سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز باعث نمی‌شود که واقعیت تلخ اقتصادی ایران تغییر کند.
معلمان ایرانی در ماه‌های اخیر بارها در اعتراض به شرایط و همچنین دستگیری همکاران خود به خیابانها آمده‌اند و تجمعات اعتراضی برگزار کردند. مهمترین درخواست این معلمان “همسان‌ سازی حقوق همه مشاغل” و “آزادی معلمان زندانی” بوده است.
مقامات اما در واکنش به این اعتراضات به جای پاسخگویی به خواسته فرهنگیان، آنان را دستگیر و محاکمه کرده‌اند.
دادگاه انقلاب تهران اخیرا رسول بداقی، عضو کانون صنفی فرهنگیان اسلام‌شهر را به ۵ سال حبس،‌ ممنوعیت خروج از کشور و منع اقامت در استان تهران و استان‌های همجوار برای دو سال محکوم کرده است.
رسول بداقی سال پیش به همراه چند فعال مدنی دیگر در تجمعی مسالمت‌آمیز در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان بازداشت و در این زمینه برای او پرونده قضائی باز شد.
به گفته دیده‌بان حقوق بشر، مقامات ایرانی از آغاز سال جدید “معلمان فعال” را تحت فشار قرار داده‌اند اما آن‌ها به‌رغم اقدامات سرکوبگرانه و بازداشت‌های گسترده به اعتراض‌های خود ادامه می‌دهند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »