بنياد مسيحي ايرانيان
new

دیدبان حقوق بشر: سوء مدیریت و عدم شفافیت بحران کرونا در ایران را تشدید کرده است

دیدبان حقوق بشر روز پنجشنبه در بیانیه‌ ای هشدار داد که ممنوعیت حکومتی خرید واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی در کنار عدم شفافیت و سوء مدیریت مقامات به تشدید وخامت همه‌ گیری کرونا در ایران دامن زده است.
این سازمان حقوق بشری در بیانیه خود که روز پنجشنبه، ۲۸ مردادماه، منتشر شد از مقامات جمهوری اسلامی خواست که بر تلاش خود برای پاسخ موثر به بحران کرونا بیفزایند، از جمله از طریق استفاده از تمام منابع ممکن برای تامین واکسن و اطلاع‌ رسانی درست و شفاف درباره راه‌های مبارزه با این بیماری.
در این بیانیه همچنین یادآوری شده است که مقامات حکومتی در ایران تقصیر کندی واکسیناسیون را به پای تحریم‌ها و همین طور تاخیر فروشندگان خارجی گذاشته‌اند، اما «شواهد و مدارکی روشن برای اثبات این ادعای خود ارائه نکرده‌اند».
در ماه‌های گذشته همزمان با اوجگیری دوباره کرونا در ایران، رکوردهای بی‌سابقه‌ ای درخصوص آمار جان‌ باختگان و مبتلایان در ایران ثبت شده است. بیش از دو هفته است که روزانه حدود ۴۰ هزار نفر بر تعداد مبتلایان و بیش از ۵۰۰ نفر بر تعداد جان‌ باختگان در کشور اضافه می‌شود.
تنها پس از بالا گرفتن بحران کرونا به این شکل در کشور بود که رهبر جمهوری اسلامی پس از هشت ماه حاضر شد اجازه تامین واکسن «به هر شکل ممکن» را صادر کند. او پیشتر خرید واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را به‌روشنی ممنوع اعلام کرده بود.
تارا سپهر‌ی‌ فر، پژوهشگر سازمان دیدبان حقوق بشر، روز پنجشنبه گفت: «ایرانیان عصبانیت خود را از بی‌ کفایتی مقامات و عدم شفافیت مقامات در کنترل همه‌ گیری کووید ۱۹ که هر چند دقیقه یک‌بار به قیمت جان یک ایرانی تمام می‌شود‌، ابراز می‌کنند.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »