بنياد مسيحي ايرانيان
new

دیدار وزرای امور خارجه قبرس و یونان و اسرائیل و مشاور امور خارجی امارات پیش از رزمایش

مشارکت امارات در رزمایش بزرگ هوایی در کنار اسرائیل و یونان

امارات متحده عربی، هفت ماه بعد از دستیابی به توافق صلح کامل با اسرائیل، در یک رزمایش بزرگ هوایی مشترک در کنار اسرائیل و یونان شرکت کرده است.
به گزارش رسانه‌های اسرائیل و رسانه‌های عربی خلیج فارس، شماری از جنگنده‌های نیروی هوایی امارات در این رزمایش هوایی، در کنار بمب‌افکن‌های ارتش اسرائیل و جنگنده‌های نیروی هوایی یونان به پرواز درآمده‌اند.
در حالی که اسرائیل و یونان روز ۳۰ فروردین در دومین روز از این رزمایش، توافق کلان همکاری دفاع هوایی را امضا کردند، مشارکت نیروی هوایی امارات در این مانور، نشانی از آمادگی حکومت ابوظبی برای اتحاد نظامی با این دو کشور تعبیر شده است.
ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفته است که اهداف این رزمایش، تمرین «سناریوهای نبردهای هوایی، حملات هوایی-زمینی، مقابله با تهدید حملات راکت‌های پیشرفته و عملیات جنگی در سرزمین دشمن» است.
منظور اسرائیل در سال‌های گذشته به «سرزمین دشمن»، معمولا ایران است.
اسرائیل از آغاز همکاری‌های رسمی سیاسی خود با امارات، که در فاصله اندکی از جنوب ایران واقع است، اشتیاق آشکاری برای گشودن باب همکاری‌های نظامی بین دو کشور نشان داده اما این نخستین بار است که این نوع تعامل به صورت مشارکت در یک رزمایش بزرگ هوایی نمود یافته است.
عامیکام نورکین، فرمانده نیروی هوایی اسرائیل، با اشاره به حضور جنگنده‌های امارات در این رویداد گفته است که این تمرین مشترک و «همکاری‌هایی که برای نخستین بار شکل گرفته»، «روابط میان کشورهای راهبردی را تقویت می‌کند و بر توان استراتژیک نیروی هوایی اسرائیل می‌افزاید».
ژنرال نورکین که شخصا برای نظارت بر مانور به یونان سفر کرده افزود:‌ «کشورهای متحد راهبردی، خود را برای طیف وسیعی از سناریوهایی که ممکن است رخ دهد، آماده می‌کنند.»
از سوی اسرائیل، از جمله جنگنده‌های اف۱ ‌پنج‌آی، اف ۱ شش‌آی، «راعام»، «عیتام» و اف ۱۶ از چند پایگاه مختلف نیروی هوایی اسرائیل به مانور اعزام شده‌اند و امارات نیز جنگنده‌های اف ۱۶ خود را در رزمایش مشارکت داده است.
نیروهای هوایی آمریکا، فرانسه و اسپانیا نیز در این رزمایش سهیم هستند؛ قبرس و کانادا بدون ارسال جنگنده، در بخش‌های دیگر آن شرکت کرده و اتریش، مصر، اردن، رومانی و اسلووانی نیز ناظران خود را به محل رزمایش اعزام کرده‌اند.
آمریکا در کنار ۱۴ فروند جنگنده اف ۱۶، هواپیمای جاسوسی و پهپاد پیشرفته‌ی رایپر از نوع ام‌کیو۹ را در رزمایش مشارکت داده است.
رسانه اسرائیلی وای‌نت یادآور شده است که پهپاد رایپر ام‌کیو ۹ همان نوعی است که برای کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران، به کار گرفته شد.
به نوشته وای‌نت، این رویداد «وسیع‌ترین تمرین هوایی» مشترک است که در حریم هوایی بخش جنوبی یونان در جریان است.
در همین حال،‌ به نوشته الجزیره، اسرائیل و یونان در دومین روز از این مانور، توافقی را به ارزش یک میلیادر و ۶۵۰ میلیون دلار برای تقویت عملیات مشترک و برپایی مرکز تمرینات در یونان امضا کردند.
رسانه‌های اسرائیل نیز یادآور شده‌اند که تقویت همکاری‌های نظامی اسرائیل و یونان، در شرایطی است که خصومت میان یونان و ترکیه، از جمله بر سر حوزه‌های گاز و نفت در شرق خاورمیانه، عمیق‌تر شده است.
کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، در بازدید از مانور هوایی گفت: «دنیا هرچه بیشتر بغرنج می‌شود؛ ما ساده‌لوح نیستیم؛ منطقه ما با بی‌ثباتی فزاینده روبه‌روست؛ یونان توانایی‌های دفاعی خود را از طریق تجهیز به دانش و تجهیزات نظامی روز، افزایش می‌دهد.»
وزیران خارجه اسرائیل، یونان، قبرس و مشاور امور خارجی امارات، دو روز پیش از آغاز این مانور، در یک نشست مشترک در آتن، بر اتحاد راهبردی خود تاکید کردند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »