بنياد مسيحي ايرانيان
new

دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای کارزار جهانی واکسیناسیون کرونا

اتفاقی افتاد فراتر از حد انتظار: در نشست جهانی جمع‌آوری کمک‌های مالی برای واکسیناسیون کرونا، حجم کمک‌های مالی بیش از هدف مقرر بود. اگر واکسیناسیون با همین سرعت کنونی پیش رود ۵۷ سال دیگر مردم کشورهای فقیر واکسینه می‌شوند.

نهاد “دسترسی جهانی واکسن‌های کووید-۱۹” یا به اختصار “کواکس” (COVID-19 Vaccines Global Access)، در جریان یک نشست جمع آوری کمک‌های مالی که به صورت آنلاین برگزار شد، توانست دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار جمع‌آوری کند؛ ۴۰۰ میلیون دلار بیش از حدی که تصورش می‌رفت.

بر اساس این کمک‌های مالی، این برنامه جهانی می‌تواند بر پایه گزارش‌های منتشرشده، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دوز واکسن دیگر برای مبارزه با ویروس کرونا در کشورهای فقیر مهیا کرده و در دسترس آنها قرار دهد.

سازمان‌دهی و برگزاری این نشست را کشور ژاپن و “اتحاد جهانی واکسن و ایمن‌سازی” به عهده داشتند.

قرار بر این است که با واکسن‌هایی که در سال جاری و در آغاز سال ۲۰۲۲ تحویل داده می‌شوند، تقریبا ۳۰ درصد از جمعیت بزرگسال در بیش از ۹۰ کشور فقیر جهان واکسینه شوند.

مدیر اتحاد جهانی واکسن و ایمن سازی اعلام کرده است که به هند، به دلیل جمعیت زیاد، ۲۰ درصد از کل واکسن‌ها اختصاص خواهد یافت.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در این نشست آنلاین با تأکید بر ارتباط تنگاتنگ کشورهای جهان گفت: «اگر تا پیشتر نمی‌دانستیم، اکنون می‌دانیم که واکنش جمعی ما به بحران‌های جهانی برای آینده مشترک ما تعیین‌کننده و مهم است.»

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم بر حمایت این اتحادیه از این برنامه جهانی برای ریشه‌کن کردن کرونا در سراسر جهان تأکید کرد.

کواکس نهادی جهانی متشکل از سازمان بهداشت جهانی (WHO)، یونیسف (UNICEF)، ائتلاف جهانی واکسن (موسوم به اتحاد گاوی) (GAVI) و ائتلاف ابتکارات آمادگی برای پاندمی (CEPI) است که به منظور تحقق هدف توزیع منصفانه واکسن ویروس کرونا در جهان تاسیس شده است.

ابتکار جهانی “دسترسی جهانی واکسن‌های کووید-۱۹” هدف خود را کاهش نابرابری گسترده بین کشورهای غنی صنعتی و کشورهای فقیر در آستانه صنعتی شدن در حال توسعه  در زمینه واکسیناسیون قرار داده است. برنامه این ابتکار جهانی حصول اطمینان از این مسئله است که در همین سال جاری در هر کشوری سوای فقیر یا غنی بودن، بیست درصد از شمار شهروندانی که بیش از دیگر گروه‌ها در معرض خطرند، واکسینه شوند.

اهدافی متعالی اما …

با این حال جای این سئوال باقی است که آیا تأمین واکسن‌های اضافه به ویژه در کشورهای فقیر واقعا طبق برنامه پیش خواهد رفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »