بنياد مسيحي ايرانيان
new

دویچه وله بررسی می‌کند: راستی‌آزمایی گزارش مرگ در اثر واکسن‌های عرضه شده علیه کووید ۱۹

انتشار گزارش‌هایی در مورد مرگ پس از واکسینه شدن علیه کووید ۱۹ بسیاری را در سراسر جهان نگران کرده است. آیا واکسن‌های کووید ۱۹ کسی را کشته‌اند؟ دویچه وله موضوع را در ۶ کشور بررسی می‌کند. بخش اول: آلمان و اسپانیا.

“مرگ ۱۵ نفر پس از دریافت واکسن ویروس کرونا”، “بیمار سالمندی که پس از تزریق واکسن جان باخت”، اینها تیتر خبرهایی است که اینجا و آنجا در اینترنت می‌توان دید. با خواندن این خبرها بسیاری از خود می‌پرسند، آیا واکسن علیه کووید ۱۹ راه حل بود یا خود مشکلی بر مشکلات افزوده است؟

نتایج بررسی تمامی داده‌های حاصل از آزمایش‌های بالینی پیش از دریافت مجوز صورت گرفته و کنترل‌ها پس از ورود به بازار در یک راستاست: واکسن‌های تأییدشده در اتحادیه اروپا بسیار کارآمد هستند و عوارض جانبی آنها کم و عمدتا عادی است.

با این وجود یک نظرسنجی انجام شده از سوی دانشگاه ارفورت آلمان نشان می‌دهد که تنها ۵۶ درصد پرسش‌شوندگان حاضرند واکسینه شوند، ۴۴ درصد به این مسئله بدبین هستند.

کم نیست شمار کسانی که در چنین نظرسنجی‌‌هایی می‌گویند که اول صبر می‌کنند ببینند تأثیر واکسن روی دیگران چیست و بعد تصمیم می‌گیرند. تیترهای خبری منتشر شده در مورد موارد مرگ ومیر پس از واکسینه شدن یکی از دلایل عدم اطمینان این دسته به واکسن است.

آیا تردید نسبت به واکسن‌های عرضه شده موجه است؟

دویچه وله درباره موارد مرگ ومیر گزارش شده در ۶ کشور تحقیق کرده است. نتیجه اینکه در همگی موارد در آلمان، اسپانیا، آمریکا، نروژ، بلژیک و پرو دستگاه‌ها و نهادهای بهداشتی درمانی هیچ رابطه علت و معلولی میان واکسیناسیون و مرگ نیافتند.

بر پایه اطلاعات ردیاب واکسن بلومبرگ، تا ساعت نوشتن این مقاله (۲۴ بهمن، ساعت ۱۲ ‌ظهر به وقت ایران) ۱۵۹ میلیون تن در سراسر جهان این واکسن را دریافت کرده‌اند؛ چیزی معادل تقریبا ۶ میلیون دوز واکسن در روز.

در ۶ کشوری که دویچه وله در مورد آنها راستی‌آزمایی اطلاعات انجام داده، حدود ۵۰ میلیون تن واکسینه شده‌اند. مجموع موارد مرگ و میر گزارش‌شده پس از دریافت واکسن در این ۶ کشور کمتر از ۲۵۰ مورد است.

در مورد ایالات متحده، از آنجا که داده‌های این کشور حاوی اطلاعاتی است که فقط از سوی شهروندان گزارش شده‌اند، دست‌کم ۱۸۱ مورد از مجموع ۲۵۰ مورد مرگ را نمی‌توان به طور مستقل تأیید کرد.

موارد مرگ و میر به تفکیک کشورها در روند راستیآزمایی دویچه وله:

آلمان: مرگ پس از واکسیناسون؟

انستیتو پاول-ارلیش (PEI) نهاد مسئول واکسیناسیون در آلمان، ده مورد مرگ در آلمان را بررسی کرده است که بین چند ساعت تا ۴ روز پس از دریافت واکسن روی داده‌اند. به گفته‌ی بیرگیته کلر-اشتانیس‌لاوسکی، سرپرست بخش ایمنی دارو و وسایل پزشکی این انستیتو، در تمامی این موارد سن جان‌باختگان بین ۷۹ تا ۹۳ سال بوده و پیشینه‌ی بیماری‌های دیگر را داشته‌اند. او تأکید می‌‌کند که بر پایه‌ی داده‌های موجود، ما از این نقطه عزیمت می‌کنیم که بیماران در اثر بیماری زمینه‌ای فوت کرده‌اند که این اتفاق از نظر زمانی تصادفا با واکسیناسیون همراه شده. او در مصاحبه با یکی از شبکه‌های خبری آلمان بدون اشاره به جزییات، از بیماری‌های شدید زمینه‌ای در بیماران متوفی سخن گفته است.

در گزارش اخیر این انستیتو آمده است: «اگر افراد مسن یا افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای شدید واکسینه شوند، شمار مشخصی مرگ و میر تصادفی وجود خواهد داشت که کمی پس از واکسیناسیون رخ می‌دهند بدون اینکه با واکسیناسیون مرتبط باشند.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »