بنياد مسيحي ايرانيان
new

دولت موقت هائیتی از آمریکا درخواست کمک نظامی کرد؛

در پی قتل جوونل موئیز، رئیس جمهور هائیتی، دولت موقت برای محافظت زیرساخت‌های این کشور از آمریکا درخواست کمک کرد. بر اساس گزارش‌های منتشرشده، آمریکا درباره این درخواست غیرمنتظره هنوز رسما اعلام موضع نکرده است.
کلود جوزف، نخست‌وزیر دولت موقت هائیتی از آمریکا در خواست کرده است برای حفاظت از زیرساخت‌های هائیتی به آن کشور نیروی نظامی اعزام کند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه ۱۰ ژوئیه (۱۹تیر) با انتشار گزراشی از پورتوپرنس، پایتخت هائیتی، به اظهارات نخست‌وزیر دولت موقت این کشور پرداخته است.
جوزف در عین حال از آمریکا درخواست کرده است که با ارسال نیروی نظامی زمینه را برای برگزاری انتخابات جدید در آن کشور مهیا کند.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هنوز نسبت به درخواست دولت موقت هائیتی به طور رسمی واکنشی نشان نداده است
در عین حال گفته می‌شود که پلیس فدرال آمریکا چند مامور برای رسیدگی به ماجرای قتل جوونل موئیز، رئیس جمهور هائیتی به آن کشور اعزام خواهد کرد.
سازمان ملل متحده اعلام کرده است که اعزام نیروهای خارجی به هائیتی باید به تایید این نهاد بین‌المللی برسد.
قتلی مرموز
موئیز روز چهارشنبه هفتم ژوئن در منزل شخصی خود به قتل رسید. گفته می‌شود که در ارتباط با حمله مسلحانه به اقامتگاه رئیس جمهور هائیتی، عده‌ای بازداشت شده‌اند.
مقامات هائیتی مدعی شده‌اند که عاملان اصلی این حمله عمدتا شهروندان کلمبیایی بوده‌اند. دو آمریکایی هائیتی‌تبار نیز در بین دستگیرشدگان هستند. افزون بر آن، گفته می‌شود که عده‌ای نیز در درگیری با نیروهای نظامی هائیتی کشته شده‌اند.
روز جمعه نهم ژوئیه، برخی از نمایندگان مجلس و احزاب سیاسی هائیتی به جوزف لامبرت، رئیس مجلس منحل شده سنای این کشور اعلام وفاداری کرده و او را به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور برگزیدند.
کلود جوزف، نسبت به این اقدام ابراز ناخرسندی کرده و گفته است: «تنها یک راه وجود دارد که کسی در هائیتی رئیس‌جمهور شود و این راه، انتخابات است.»
دو روز پیش از حمله مرگبار به اقامتگاه رئیس جمهور هائیتی، او کلود جوزف را از سمت نخست‌وزیری برکنار کرده و آریل هنری را به جای او منصوب کرده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »