بنياد مسيحي ايرانيان
new

دولت جدید اسرائیل بدون نتانیاهو در حال شکل‌گیری است

رسانه‌های اسرائیل از آخرین مراحل تشکیل دولت جدید بدون بنیامین نتانیاهو خبر می‌دهند. این دولت به رهبری یائیر لاپید، ائتلافی از نیروهای سیاسی راست، میانه و چپ است که هدف‌شان ممانعت از قدرت‌گیری مجدد بنیامین نتانیاهو است.
به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های اسرائیل، یائیر لاپید، رهبر حزب لیبرال “یش عتید” آخرین مراحل تشکیل کابینه‌ای ائتلافی از نیروهای سیاسی راست، میانه‌رو و چپ را طی می‌کند. وجه مشترک این سه، جلوگیری از قدرت گرفتن دوباره بنیامین نتانیاهو است.
لاپید تنها نیاز به موافقت نفتالی بنت، رهبر حزب ملی‌گرایان افراطی “یامینا” دارد که از شش کرسی در پارلمان اسرائیل برخوردار است و می‌تواند بدین گونه در تعیین رئیس دولت نقش ایفا کند.
احتمال داده می‌شود که نفتالی بنت امروز یکشنبه ۳۰ مه (۹ خرداد) تصمیم خود را اعلام کند. بر اساس آخرین گزارش‌ها، نخست قرار است بنت مقام نخست‌وزیری را برعهده گیرد و بعد از دو سال به لاپید انتقال دهد.
رسانه‌های اسرائیل می‌نویسند که این توافق‌ها پیش از آغاز درگیری اخیر خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی‌ها صورت گرفته است. نفتالی بنت در پی این درگیری گفت‌وگوها را متوقف و اعلام کرد هدف او تشکیل یک دولت وحدت فراگیرتر است.
این اظهارات باعث بالا رفتن شانس حفظ قدرت توسط نتانیاهو شد. او روز یکشنبه پیشنهادی متقابل ارائه داد تا بار دیگر سکان رهبری دولت را حفظ کند. او پیشنهاد تشکیل دولتی ائتلافی مرکب از سه حزب را داد.
نتانیاهو گفت، حاضر است مقام نخست‌وزیری را نخست به سیاستمدار راست‌گرا، گیدئون سار، بسپارد. بر اساس اظهارات نتانیاهو، سار به مدت ۱۵ ماه ریاست دولت را برعهده می‌گیرد و سپس او خود به مدت دو سال سکان قدرت را به دست خواهد گرفت. پس از او نفتالی بنت، رهبر حزب “یامینا” مقام نخست‌وزیری را تا پایان دوره قانونگزاری بر عهده خواهد داشت.
گیدئون سار بی‌وقفه پیشنهاد نتانیاهو را رد کرده است. او در توئیتر نوشت که فرمانروایی نتانیاهو باید به پایان برسد. نفتالی بنت اما هنوز واکنشی به پیشنهاد نتانیاهو نداده است.
نتانیاهوی ۷۱ ساله از سال ۲۰۰۹ سکان قدرت در اسرائیل را در اختیار دارد و هیچ سیاستمداری در اسرائیل تاکنون این اندازه طولانی بر سریر قدرت نبوده است.
یائیر لاپید باید تا روز چهارشنبه سوم ژوئن (۱۲ خرداد) کابینه جدید اسرائیل را تشکیل بدهد.
حزب لیبرال “یش عتید” به رهبری یائیر لاپید، بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی ۲۳ مارس، پس از حزب محافظه‌کار ملی لیکود به رهبری نتانیاهو، دومین حزب قدرتمند است. لیکود اما نتوانست در مهلت مقرر کابینه خود را تشکیل دهد.
در صورتی که این بار نیز تشکیل دولت جدید به فرجام نرسد، برگزاری انتخابات تجدید خواهد شد که پنجمین انتخابات طی دو سال گذشته خواهد بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »