بنياد مسيحي ايرانيان
new

دولت بایدن قرارداد صلح با طالبان را بازنگری می‌کند

امضای قرارداد صلح بین سلمای خلیل‌زاد (چپ) فرستاده ویژه آمریکا و عبدل غنی برادر، نماینده طالبان، قطر، فوریه ۲۰۲۰

ا
دولت بایدن قرارداد صلح با طالبان را که در زمان ترامپ امضا شده بود مورد بررسی مجدد قرار می‌دهد. از آنجا که طالبان به تعهداتش در این قرارداد عمل نکرده، واشنگتن نیز خروج نیروهایش از افغانستان را بازبینی می‌کند.
دولت جدید ایالات متحده قرارداد صلحی را که دولت ترامپ در فوریه ۲۰۲۰ با طالبان امضا کرده بود، مورد بازبینی قرار می‌دهد. به گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه در یک گفت‌وگوی تلفنی با اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان این موضوع را به او اطلاع داده است.
در بازبینی این توافق، دولت امریکا بررسی می‌کند که طالبان تا چه حد به تعهداتش عمل و ارتباطش با سایر گروه‌های تروریستی را قطع کرده، خشونت را کاهش داده و چقدر در مذاکرات صلح واقعی با دولت افغانستان پیش رفته است.
دولت ترامپ متعهد شده بود که در صورت انجام این اقدامات از سوی طالبان، نیروهای آمریکایی را تا پایان ماه آوریل (اردیبهشت) از افغانستان خارج کند. در همین راستا ترامپ در آخرین روزهای زمامداری‌اش تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان را به ۲۵۰۰ نفر کاهش داد.
این تک‌روی آمریکا بدون مشورت با هم‌پیمانانش در ناتو آنها را خشمگین کرد.
بنا بر گزارش وزارت دفاع آمریکا، طالبان تا کنون هیچیک از مفاد این توافق را اجرا نکرده است. چشم‌انداز پیشبرد گفت‌وگوهای صلح نیز در حال حاضر ناروشن است.
هرگونه تصمیم‌گیری درباره تعداد نیروهای نظامی در افغانستان باید با توجه به شرایط این کشور و نیز اوضاع امنیتی آنجا گرفته شود. در حال حاضر ایالات متحده در حال گفت‌وگو با متحدانش در این باره است.
وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در ماه فوریه درباره حضور نیروهای این پیمان در افغانستان با یکدیگر مشورت خواهند کرد. به عقیده اعضای ناتو نیز طالبان تا کنون مواردی را که در توافق صلح با امریکا پذیرفته بود اجرا نکرده است.
در عین حال بسیاری از اعضای ناتو گفته‌اند که در صورت خروج کامل نیروهای آمریکا از افغانستان دیگر نمی‌توانند حضورشان در آنجا را ادامه دهند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »