بنياد مسيحي ايرانيان
new

“دوز چهارم هم برای مقابله با امیکرون کافی نیست”

در اسرائیل در حال حاضر دوز چهارم واکسن هم برای مقابله با سویه امیکرون در گروه سنی بالای ۶۰ سال و کادر درمان توصیه و تزریق می‌شود. نتایج تحقیقی جدید در این کشور اما نشان می‌دهد که دوز چهارم معجزه نمی‌کند.
تحقیقی که به تازگی در اسرائیل انجام شده، نشان می‌دهد که چهارمین دوز واکسن هم ایمنی کامل در برابر سویه امیکرون ایجاد نمی‌کند. پرفسور گیلی رگو از بیمارستان شیبا در تلآویو می‌گوید، در میان شهروندانی که چهارمین دوز را هم دریافت کرده‌اند موارد ابتلا به سویه امیکرون مشاهده شده است.
به گفته این متخصص پس از دریافت دوز چهارم بیون‌تک/ فایزر، هرچند با “افزایش مطلوب” تولید آنتی‌بادی در بدن روبرو هستیم که از افزایش شمار آنتی‌بادیها پس از دریافت دوز سوم بیشتر است، اما این سطح از آنتی‌بادی برای مقابله با امیکرون “کافی نیست”.
با این حال این پرفسور اسرائیلی تأکید می‌کند که این اطلاعات بر پایه نتایج نهایی نییست و به همین دلیل نمی‌خواهد اعداد دقیقی در این ارتباط بنامد.
تقریبا ۱۵۰ تن شرکت‌کننده در این تحقیق، دو هفته پیش دوز چهارم واکسن بیون‌تک-فایزر را دریافت کردند. هفته پیش هم به ۱۲۰ نفر دیگر پس از سه واکسن بیون‌تک، دوز چهارم از واکسن مدرنا تزریق شد.
به گفته کارشناسان اسرائیلی نتایج هر دو گروه پس از یک هفته بسیار به هم شبیه بوده‌اند و تفاوت چشمگیری از نظر ایمنی بین دو دسته دیده نمی‌شود.
با توجه به این تحقیق، رِگِو معتقد است که تزریق واکسن چهارم برای دسته‌ای از شهروندان که سیستم ایمنی آنها ضعیف است می‌تواند سودمند باشد.
در حال حاضر در اسرائیل برای گروه سنی بالای ۶۰ سال و کادر درمان دوز چهارم واکسن توصیه می‌شود.
این پزشک با ناروشن بودن نتیجه قطعی مطالعات در این مورد که آیا افراد سالم بالای ۶۰ سال هم باید دوز چهارم را تزریق کنند یا نه توصیه کرده است که اگر کسی شخصا در این گروه سنی خطری را متوجه خود می‌داند، دوز چهارم را تزریق کند، اگر نه، “بهتر است صبر کند”.
تقریبا ۶۲ درصد از جمعیت ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری اسرائیل به طور کامل، با تزریق دو واکسن و دسته‌ای که شش ماه از واکسن دومشان گذشته با دوز تقویتی واکسینه شده‌اند.
۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن هم بر پایه اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت بهداشت اسرائیل دوز سوم را دریافت کرده‌اند. شمار افرادی که در این میان دوز چهارم را هم دریافت کرده‌اند به بیش از ۵۳۷ هزار نفر رسیده است.
۳۰ درصد جمعیت تاکنون واکسینه نشده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »